Дієта Аткінса

Дієта АткінсаРоберт С. Аткінс - автор найбільш відомої низьковуглеводної дієти в світі ( саме так, хоча деякі джерела називають її білковою дієтою, це не відповідає дійсності, бо все ж, деякі вуглеводи в ній дозволені). Аткінс відкрив її у пошуках дієти для себе, тому що в Медичній Академії в пізній період життя він почав дуже набирати вагу. У медичному журналі від 1963 року він прочитав статтю про обмеження споживання вуглеводів для спалювання жиру в організмі (стаття д-ра Вольфганга Лутцу). Спробував цей метод і швидко зрозумів, що його легко використовувати.

Погляди, що містяться в статті, а також власний досвід, Аткінс використав для написання книги, яка вийшла в 1972 році "Дієтична революція доктора Аткінса" ("Dr. Atkins' diet revolution"). Незважаючи на те, що її видавали різними мовами і багатомільйонними тиражами, концепція дієтичного харчування Аткінса не отримала, значної уваги. Здивувала і гостра критика автора після виходу цієї книги, через те, що знайшов ці відомості в престижному медичному журналі. Він не очікував такої критики. Медична Асоціація та Товариство Кардіологів подали заяви, а Конгрес викликав його для дачі пояснень, щодо свого раціону перед комісією.

Через десять років доктор знову написав книгу, давши їй назву "Нова дієтична революція" (New Diet Revolution") і цього разу вона отримала шалену популярність в Голлівуді. Його методики схуднення дотримуються багато відомих зірок, а ідеї дієти Аткінса поширилися на весь світ.

Що ж стосується самої дієти: Аткінс не вважав, що його дієта є доброю для кожного. Визнає він також, що дієта не є універсальною, тому що кожна людина має свої біологічні особливості. Тим не менш, над своєю дієтою він працював і вдосконалював її протягом більш ніж 25 років і переконався, що вона ефективна для більшості пацієнтів. Після неї люди відчувають себе краще, вона сприяє їхньому здоров'ю в довгостроковій перспективі, а також дозволяє їм підтримувати свою вагу на належному рівні без будь-яких незручностей чи почуття голоду.

Суть дієти Аткінса

Застосовуючи дієту Аткінса, можна їсти продукти тваринного походження (м'ясо, риба, птиця, морепродукти, яйця, сир), що містять білок і жир, а також невелику кількість овочів, але тільки тих, які містять мало вуглеводів. Потрібно їсти досита, але лише зазначені продукти. Високовуглеводні продукти допускаються, але обмежуються критичним рівнем вуглеводів для підтримки ваги.

Дієта ділиться на чотири етапи.

Перший етап дієти Аткінса: Початковий.

Він є прелюдією до дієти Аткінса. Його завданням є максимально швидка корекція порушення обміну речовин, яке виникає на дієті з  вуглеводами. Під час дієти в результаті кетозу, людина дуже швидко худне - піддається розпаду жирова тканина. Цей етап дієти триває 14 днів. На даному етапі треба їсти максимум 20 г вуглеводів.

Аткінс рекомендує в цей період щодня досліджувати рівень кетонових тіл в сечі. Якщо цей рівень високий, це дуже добре. Це означає, що піддаються розпаду накопичені запаси жиру. Якщо відсутній кетоз - це означає, що людина їсть занадто багато вуглеводів. У цьому випадку слід зменшити кількість споживаних овочів.

Вимірювання кількості кетонових тіл в сечі здійснюється на практиці діагностичними смужками, яки мають назву Кето-Diastix. Виробляє їх компанія Bayer. Доступні в аптеках в упаковках, які містять по 50 смужок. З практики - легко з цих 50 зробити 100 смужок, перетинаючи кожну вздовж. Результат видно через 15 секунд після зволоження сечею. Порівнюючи колір індикатора з кольором на карті кольорів, яка знаходиться на упаковці.

Аткінс розуміє, що така дієта провокує дефіцит багатьох поживних речовин, таких як антиоксиданти або Суть дієти Аткінсавітаміни. Тому рекомендується за час дієти Аткінса приймати вітамінні комплекси, основні - це вітаміни групи B і вітамін C. Також автор дає конкретні поради, як можна допомогти собі в разі виникнення труднощів з вживання цукру і якщо є підвищений рівень холестерину.

Аткінс попереджає, що ця фаза дієти не підходить для вагітних жінок і людей з серйозними захворюваннями нирок. Як правило, рекомендується, щоб у випадку, якщо є серйозні проблеми зі здоров'ям, людина проконсультувалась перед початком дієти з лікарем.

Аткінс звертає увагу на те, що кетоз призводить до зниження апетиту і відсутності бажання споживати їжу. Викликає також збільшення енергії (іноді, навпаки, ейфорію). Буває навпаки, що в цей період люди відчувають втому. Це ознака дуже швидкої втрати ваги - такі люди втрачають воду і мінерали. В такому випадку, Аткінс рекомендує деяке збільшення кількості вуглеводів, щоб трохи пригальмувати процес. Ця дієта має сильний сечогінний ефект.

Другий етап дієти Аткінса: Безперервна втрата ваги.

Процес втрати ваги відбувається значно повільніше - не так різко, як на стадії I. Необхідно на даному етапі визначити свій Критичний Рівень Вуглеводів. Це граничне значення кількості вуглеводів, при якій людина перестає худнути. Вона різна для різних людей. Це може бути як 45 гр і 32 гр, і навіть лише 19 гр.

Третій етап дієти Аткінса: Попередній етап підтримки оптимальної ваги (правильна дієта - це "на все життя").

На цей етап дієти треба переходити тоді, коли до належної ваги не вистачає всього 2-4 кг. Цей етап дієти, має плавно увійти в новий режим харчування. У цей час зникає кетоз з'являється більший голод. На цьому етапі вам потрібно почати усвідомлено харчуватися, не переїдаючи. Слід дуже обережно збільшувати кількість споживаної калорій, щоб знову не почати набирати вагу.

Четвертий етап дієти Аткінса: Етап підтримки оптимальної ваги (дієта остаточна).

Дієта доктора АткінсаПри цій дієті необхідно вказати для себе критичний рівень вуглеводів для підтримки ваги. Це найбільша кількість вуглеводів, яке ви можете споживати без повторного набору ваги. Для більшості струнких (вже) чоловіків від 25 до 90 г вуглеводів на добу.

Новий спосіб харчування має бути різноманітний. Слід створити його самостійно, пробуючи нові страви. Аткінс зазначає, що протягом життя бувають різні періоди. Нормальний - це означає, що через деякий час ви можете знову почати набирати вагу. Рекомендується весь час контролювати свою вагу і у випадку її зростання вже на 2 або більше кілограмів перейти знову на 1-й етап дієти і повторити весь процес, аж до повторного повернення до потрібної ваги. На практиці це означає, постійне повернення на етап I.

Ця дієта здається цілком розумною низьковуглеводною дієтою, тому що всі її рекомендації засновані на практиці дуже багатьох людей. Нагадаю, що ця дієта безумовно є найбільш популярною низьковуглеводною дієтою в світі.

Автор не дає детальних вказівок на кількість поживних речовин, які необхідно споживати. Аткінс дає лише поради щодо того, як підібрати ці величини для власного організму (керуючись самопочуттям і вагою тіла). Дієта стає через це проста і зручна в застосуванні, що, безумовно, сприяло (хоча й частково) її величезному успіху в світі.