Що таке овуляція?

Розрахувати овуляціюВідповідь на це питання шукають або ті, хто планує народження дитини, або ті, хто поки не збирається поповнювати сімейство малюком. Не випадково розрахунок періоду овуляції так цікавить і жінку, і її відповідального, турботливого партнера: саме в цей час відбувається знакова зустріч одного із багатьох мільйонів, єдиного активного сперматозоїда і зрілої жіночої яйцеклітини. Кожен місяць організм жінки живе згідно з визначеними природою ритмам, всі біологічні процеси мають відбуватися в заданому режимі, бажано без збоїв і змін. Починаючи з 12-14-ти років, в тілі жінки відбувається гормональна «революція», що закінчується цілком нормальним явищем – готовністю до репродукції.

Безумовно, тіло дівчинки після першого менструального циклу з біологічної точки зору вже готове до зачаття, однак багатьом її системам, в тому числі і психічній, необхідно кілька років для справжньої, гармонійної підготовки до народження нового життя. Тим не менш, цикл запускається і практично через кожен місяць (28-30 днів) в жіночому тілі відбуваються грандіозні трансформації, як фізіологічні, так і гормональні. Щомісяця здорова жінка – це потенційна породілля, бо під час овуляції в її організмі дозріває клітка, готова до запліднення. Чоловіки в цьому сенсі більш реактивні: процес утворення сперматозоїдів у них безперервний і відбувається щодня, починаючи з періоду статевого дозрівання і до кінця життя.

Що таке овуляція у жінок і як відбувається процес дозрівання яйцеклітини?

Перш, ніж розповісти, що таке овуляція у жінок, треба розібратися в репродуктивній системі дівчаток. В організмі дівчинки, яка з'явилася на світ, вже є маленькі яєчники, розмірами не більше горошини. У цих мініатюрних яєчниках з самого народження знаходиться близько одного мільйона дрібних пухирців – фолікулів, в яких також є вміст – яйцеклітини. У свою чергу яйцеклітини несуть у собі всю спадкову інформацію так само, як і чоловічі сперматозоїди.

З часом кількість жіночих фолікул зменшується, одна п'ята з них відмирає, і до моменту першої менструації їх залишається не більше 800 тисяч. Як і чому відбувається відбір потрібних пухирців, наука досі не з'ясувала, так само як залишається загадкою критерії вибору одного, родючого фолікула під час овуляційного періоду. Домінантний фолікул на початку менструального циклу починає збільшуватися, пригнічуючи своїх «побратимів», а через деякий час і зовсім розривається, випускаючи дозрілу гамету – жіночу яйцеклітину. Власне момент виходу готової до запліднення клітини і називається овуляцією.

В які терміни може наступити овуляція?

Овуляція у дівчат-підлітків формується не відразу. Цим і пояснюється не повна готовність до зачаття дівчаток, незважаючи на менструацію. Очевидно, мудра природа передбачила багато ризиків, в тому числі і ранні вагітності. Протягом року, інколи довше, менструальний цикл формується, відбувається його нормалізація. У цей час можуть бути збої, перерви, до 15-16-ти років такі явища вважаються нормальними. Як тільки цикл стає передбачуваним і відбувається в один і той же період, приходить час овуляції. Стандартно овуляція починається за два тижні від початку передбачуваної наступної менструації. Наприклад, передбачається початок менструального циклу 28-го вересня, отже, овуляція, швидше за все, настане 14-го вересня. У гінекології існує така схема розрахунку:

Цикл триває 26 днів – овуляція відбувається в 12-13-ті дні циклу;

Цикл триває 28 днів, овуляція відбувається в 14-15-ті дні циклу;

Цикл триває 30 днів, овуляція відбувається в 16-17-ті дні циклу.

Зрозуміло, це не єдиний спосіб вирахувати ці дні, тим більше, що вони можуть зсуватися під впливом багатьох факторів – стресу, харчового отруєння, запальних процесів, зміни часових поясів при переїзді та інше.

Чому знати що таке овуляція необхідно для кожної жінки?

Для дам, які планують завести дитину важливо знати, що таке овуляція, бо підрахунок допомагає відповісти на єдине питання - коли можна очікувати зачаття. Як буде використовуватися відповідь не секрет, зазвичай він допомагає вирішити наступні дві задачі – довгоочікуване зачаття або оберігання від нього. Слід зазначити, що визначення термінів овуляції не завжди оберігає від небажаного зачаття, бо чоловічі і жіночі клітини здатні залишатися активними близько двох діб. Цей час може не збігтися з початком або закінченням овуляції. Найбільш надійним в сенсі оберігання від вагітності вважається контрацепція.

Методи визначення овуляційного періоду

Скористайтесь нашим калькулятором для розрахунку овуляції. Зовсім недавно, кілька десятків років тому прекрасна стать старанно займалася «науковими» дослідженнями та аналізом стану свого організму в період менструації. Що тільки не робилося жінками для більш точного підрахунку овуляції: складання складних графіків, і вимірювання базальної температури, яке передбачало шестичасовый міцний сон, а після - десятихвилинний замір температури в «завмерлому» положенні. Будь-яке ворушіння під час вимірювання або природний потяг до ранкового сечовипускання зводив всі зусилля нанівець. Сучасні методи пропонують прості, точні і маловитратні способи. Найбільш популярним вважається тест на ЛГ – лютеїнізуючий гормон, який стимулює овуляцію і допомагає з'єднанню естрогену і прогестерону. Тест визначає концентрацію ЛГ в сечі, якщо гормон там виявляється, це означає, що почався процес овуляції. Крім тестів визначення гормону в сечі існують тести, що визначають ЛГ в сироватці крові і навіть в слині. Також результативним є ультразвуковий спосіб визначення овуляції, коли апарат може наочно показати процес пересування жіночої гамети по фаллопієвій трубі. Такий метод не здатний передбачити овуляцію, він є скоріше констатуючим.

На жаль, є такі ситуації, коли овуляція стає бажаною, але тимчасово недосяжною. Мова йде про важкі патології, які виключають нормальне функціонування гормональної системи. До них відносяться наступні захворювання:

Анорексія, яка стає проблемою нашого століття. У гонитві за пропагованими канонами і пропорціям тіла деякі Що таке овуляціямолоді дами буквально пригнічують основний інстинкт виживання – насичення їжею. Першою у відповідь на агресивне голодування відгукується овуляція, вона просто припиняється. Потім порушується і збивається менструальний цикл. Будь-який дефіцит ваги тіла, що супроводжується виснаженням жирового прошарку, безпосередньо впливає на репродуктивні функції жінки.

Надмірна вага, ожиріння. Овуляція реагує і на надмірну кількість жирового прошарку. Спочатку овуляционный період збивається, потім припиняється, слідком відбувається порушення менструального циклу. За статистикою понад 20% аменореї (відсутності циклу), більш 25 % дисменореї (збої в режимі циклів) куруються, виліковуються повністю лише з допомогою нормалізації ваги тіла.

Ендокринні захворювання, патології – гіпофізарні, захворювання щитовидної залози, полікістоз яєчників (СПКЯ – синдром полікістозу яєчників). Ці фактори можуть вплинути на овуляцію і або порушити її періодичність, або «вимкнути» овуляцію в принципі.