Консультація проктолога: ключові аспекти

Поширеність проктологічних захворювань з кожним роком зростає, знижується віковий ценз пацієнтів із груп ризику. Своєчасно виявити небезпечні патології, розпочати ефективне лікування цілком реально, головне – стежити за здоров'ям, харчуванням та не нехтувати профілактичними оглядами. Попри поширені міфи, прийом у лікаря-проктолога може проходити без болю, у позитивній емоційній обстановці. Сучасні методики та обладнання дозволяють виконати всі маніпуляції без значного дискомфорту, хворобливих відчуттів.

Консультація у проктолога

Симптоматика проктологічних захворювань

Пряма кишка є останнім відділом товстої кишки. Її функція полягає у накопиченні та евакуації калових мас. Структура має довжину близько 10-15 см і ділиться на 3 відділи: надпопулярний, ампулярний та анальний канал. Близько 80% проктологічних хвороб зачіпають саме останній, оточуючі тканини. Найчастіше причина формування недуги полягає у розвитку запальних процесів, неправильному харчуванні (мала кількість продуктів з клітковиною, зловживання їжею, багатою на вуглеводи, гострі спеції), активному занятті деякими видами спорту (наприклад, велосипедним). Чинниками ризику вважають малорухливий спосіб життя, тривале, часте перебування у положенні сидячи, шкідливі звички, неправильний раціон.

Симптоми, які не можна ігнорувати:

  • біль, печіння, свербіж в області заднього проходу;
  • проблемна дефекація, часті запори або чергування утрудненого спорожнення кишечника та діареї;
  • утворення ущільнень біля анусу, збільшення гемороїдальних вузлів;
  • поява у калі фрагментів крові, слизу, гною;
  • здуття живота.

Симптоми проктологічних захворювань

Найчастіше у проктологічних хворих діагностують анальну тріщину, проктит, проктосигмоїдит, геморой. Своєчасне звернення за допомогою, швидкий старт лікування дозволять усунути розвиток недуги, не допустити ускладнень, значно знизити ризик виникнення онкологічної патології. Консультація проктолога на базі мережі медичних клінік «Гармонія здоров'я» допоможе об'єктивно оцінити стан здоров'я та вирішити делікатну проблему будь-якої складності завдяки індивідуальній терапевтичній стратегії.

Основні етапи огляду у проктолога

Рішення своєчасно звернутися до профільного лікаря, щоб не допустити ускладнень, які потребують непростого оперативного лікування, приймають не всі пацієнти. Багато з них відтягують запис до проктолога до останнього моменту, коли тяжкість симптомів стає нестерпною, з'являються ускладнення. Хибна сором'язливість призводить до втрати часу і тривалішого, дорогого лікування. 

Основні етапи:

  • уточнення скарг, збір анамнезу (додаткову інформацію про стан здоров'я, спосіб життя, харчування та ін.);
  • фізикальний огляд (аналіз слизової язика, пальпація живота, перкуторне обстеження печінки, селезінки, кишківника, області заднього проходу);
  • пальцеве дослідження прямої кишки (має важливе значення для оцінки слизової оболонки, тонусу сфінктера, передміхурової залози у чоловіків, рухливості прямої кишки, перевірки наявності новоутворень);
  • інструментальна діагностика – аноскопія, ректороманоскопія, сигмоскопія (потрібна не завжди, але часто допомагає отримати найважливіші дані).

У деяких випадках лікар проводить взяття мазків зі слизової оболонкт, рекомендує здачу аналізу калу. Точний діагноз можна поставити лише на підставі результатів усіх видів досліджень, лабораторних тестів, консультацій у суміжних спеціалістів.

Для ефективної профілактики проктологічних проблем проходити огляд у спеціаліста рекомендується не рідше 1 разу на рік. Його спостереження особливо актуальне для тих, у кого «сидяча» робота, мінімальна фізична активність, є спадкова схильність, хронічні хвороби системи виділення, а також на етапі планування вагітності.