Як зрозуміти результати аналізу сечі?

Розповідаємо, що можна дізнатися про своє здоров'я, отримавши на руки бланк із результатами дослідження.

Розшифровувати загальний аналіз сечі краще разом з лікарем. Справа в тому, що показники цього аналізу при різних захворюваннях можуть бути схожими. Щоб поставити точний діагноз, слід враховувати скарги пацієнта та звертати увагу на зовнішні ознаки конкретної хвороби. Без лікаря це завдання нездійсненне.

Оцінювати різні показники сечі потрібно у комплексі. Рідко буває, щоб було змінено лише один показник, зазвичай змінюється відразу кілька. А щоб розібратися, що конкретно відбувається з пацієнтом, необхідно врахувати скарги пацієнта, його симптоми та застосувати додаткові методи діагностики. Адже варто лікувати не аналіз, а пацієнта.

Крім того, бувають ситуації, коли результати аналізів відхиляються від норми не через хворобу, а через фізичні навантаження, зміни в меню або прийом деяких ліків. Наприклад, після кількох годин у тренажерному залі може збільшитись кількість лейкоцитів у крові, з'їдений напередодні буряк здатен забарвити сечу в рожевий, а протизапальний препарат індометацин – у синьо-зелений колір. Тому, отримавши «нестандартний» аналіз сечі, потрібно обговорити його результати з лікарем: щоб переконатися, що проблема існує, лікар призначить повторний аналіз сечі, або направить на якийсь інший тест.

Проте, дещо можна зрозуміти й самостійно. Головне, не робити з цього далеких висновків і не бігти до аптеки, не поговоривши перед цим з фахівцем. У бланках з різних лабораторій результати аналізу сечі можуть бути представлені трохи по-різному, проте практично скрізь вони будуть згруповані за зовнішнім виглядом сечі, її хімічними властивостями та результатами дослідження під мікроскопом. Більш докладно читайте на сайті медичної лабораторії Ніколаб https://nikolab.com.ua/uk/prices/1085-2/

Аналіз сечі

Зовнішній вигляд

Колір. У нормі колір сечі – жовтий: від солом'яно-жовтого до темно-бурштинового. Відтінок залежить від концентрації урохрому - барвника пігменту в складі сечі. У концентрованій сечі, яка накопичувалася в сечовому міхурі всю ніч, урохрому більше, тож сеча буде швидше бурштиновою. А якщо людина нещодавно випила води, то колір буде скоріше солом'яним.

Причини, через які сеча може змінити колір

Червоний

 • Харчування: сечу забарвлює буряк, ожина, ревінь
 • Ліки: наприклад, хлорпромазин або пропофол 
 • Інфекція сечовивідних шляхів
 • Рабдоміоліз (стан, за якого руйнується м'язова тканина)
 • Травма сечовивідних шляхів (наприклад, пов'язана з виходом каменів із нирок)
 • Порфирія (спадкове порушення пігментного обміну)

Помаранчевий 

 • Харчування: сечу забарвлює морква, добавки з вітаміном С
 • Ліки: наприклад, рифампіцин або феназопіридин.

Зелений 

 • Харчування: сечу забарвлює спаржа та добавки з вітамінами групи В
 • Ліки: наприклад, пропофол або амітриптілін 
 • Інфекція сечовивідних шляхів

Синій 

 • Ліки: наприклад, індометацин або амітриптилін 
 • Синдром синіх підгузків у немовлят (хвороба, пов'язана з порушенням всмоктування амінокислоти триптофану)

Фіолетовий 

 • Синдром пурпурового сечового мішка (інфекція сечовивідних шляхів та пацієнтів із сечовим катетером)

Чорний 

 • Харчування: сечу фарбують деякі види бобів
 • Ліки: наприклад, леводопа або метронідазол 
 • Синдром Жільбера (спадкова хвороба печінки)
 • Хвороби жовчовивідних шляхів

Білий 

 • Ліки: наприклад, пропофол Хілурія (хвороба, за якої розширюються лімфатичні судини нирок, і в сечі з'являється лімфа – рідка частина крові)
 • Запальні захворювання сечовивідних шляхів, за яких у сечі з'являється гній (тобто велика кількість лейкоцитів)
 • Сечокам'яна хвороба, за якої у сечі з'являються кристали фосфату

Що означає аналіз сечі

Прозорість.

У нормі сеча має бути прозорою. Причину помутніння визначають у ході хімічного та мікроскопічного аналізів. Як правило, це не норма: справа може бути, наприклад, у бактеріях, солях, слизу або у великій кількості лейкоцитів.

Питома вага.

Цей показник відображає концентрацію речовин, розчинених у сечі. У здорових людей протягом дня він коливається від 1,008 до 1,025 г/л. Якщо питома вага знижується, це може свідчити і про те, що людина просто випила багато води, і про проблеми з концентрацією нирок — таке може статися, наприклад, при діабеті I типу або важкому запаленні нирок. Якщо в сечі з'являється глюкоза, її питома вага також знижується. А якщо в сечі з'являється білок (таке трапляється при запаленні в сечовидільній системі) або кетокислоти (таке буває при діабеті І типу), питома вага навпаки збільшується. Щоб розібратися, слід врахувати результати хімічного аналізу сечі.

рН.

У нормі сеча в більшості людей слабко кисла: рН у межах 5,5–7,0. На рН може впливати дієта. Якщо людина їсть багато кислих ягід та білкових продуктів, рН сечі знижується, тобто вона стане кислою. А якщо віддає перевагу цитрусовій і низьковуглеводній дієті, то рН, навпаки, збільшиться, і сеча стане лужною.

рН сам собою — не дуже інформативний показник. Як правило, на нього звертають увагу за підозри на каміння у нирках: якщо сеча кисла, є шанс, що справа, наприклад, у сечовій кислоті, а якщо лужна – в оксалаті чи фосфаті кальцію. Це важливо для встановлення діагнозу: від каменів різного походження людини теж потрібно позбавляти по-різному.

Хімічні властивості

Білок.

У нормі його в сечі не має бути, або дуже мало — менше 0,002 г/л. Іноді у здорових людей він таки з'являється — наприклад, якщо вони поїли м'яса, або зазнали напередодні серйозного фізичного навантаження чи емоційного стресу — але якщо людина перестає їсти м'ясо, відпочиває і заспокоюється, виділення білка припиняється. Якщо він продовжує виділятися разом із сечею (це встановлюють, повторюючи аналіз знову і знову), справа може бути у запаленні нирок або сечовивідних шляхів.

Глюкоза.

У здорових невагітних людей глюкози в сечі не має бути. Як ми вже писали, "цукор" потрапляє в сечу при порушеннях обміну глюкози - наприклад, при діабеті II типу.

Кетонові тіла.

Ці речовини накопичуються в організмі, якщо тілу не вистачає вуглеводів, і для одержання енергії воно змушене руйнувати запаси жиру. Оскільки харчуватися ними для нас не нормально, кетонових тіл у сечі здорових невагітних людей не має бути. Як правило, кетонові тіла з'являються в сечі у голодуючих людей або через важкі фізичні навантаження, але найчастіше - на тлі неконтрольованого діабету 1 типу.

Білірубін.

У здорових невагітних людей білірубіну в сечі не має бути. Як ми вже писали, білірубін потрапляє у сечу, якщо печінка не справляється з його утилізацією. Таке буває при гепатитах і при порушенні відтоку жовчі - це може статися, якщо жовчовивідні шляхи, наприклад, перекриє жовчний камінь.

Уробіліноген.

Це безбарвний продукт «знешкодження» шкідливого білірубіну печінкою та кишковими бактеріями. До 10 мг/л уробіліногену виводиться разом із сечею. Якщо рівень цієї речовини високий, то велика ймовірність, що у людини проблеми з печінкою — від вірусного гепатиту до печінкової недостатності. Але не виключено, що справа прискореного розпаду гемоглобіну — таке буває, наприклад, при гемолітичній анемії та деяких інших захворюваннях.

Нітрити.

Разом із сечею організм позбавляється сполук азоту — нітратів, тож вони завжди в ній є у здорових людей. Але якщо в сечовивідних шляхах поселяються хвороботворні бактерії – наприклад, кишкові палички, ентеробактерії чи клебсієли – у сечі з'являються нітрити. Справа в тому, що ці бактерії харчуються нітратами і перетворюють їх на нітрити, тому присутність цих речовин у сечі завжди недобрий знак. У цьому випадку відсутність нітритів значить відсутність інфекції. Деякі стафілококи та стрептококи до нітратів байдужі, тому їх доводиться виявляти, переглядаючи сечу під мікроскопом.

Результати мікроскопічного дослідження

Плоский епітелій.

Епітеліальними називають клітини, які вистилають поверхні нашого тіла зсередини та зовні. Плоский епітелій вистилає зовнішню поверхню уретри. Якщо аналізі сечі епітеліальних клітин більше 15-20, отже, аналіз взяли неправильно.

Однак, якщо в жіночій сечі епітеліальні клітини лежать пластами, лікар може запідозрити плоскоклітинний рак. Але тільки запідозрити, щоб підтвердити діагноз, потрібно проконсультуватися з лікарем і здати кілька інших аналізів.

Перехідний епітелій.

Вистилає стінки ниркових балій, сечового міхура, сечоводів та проток передміхурової залози. У нормі їх не має бути. Якщо в загальному аналізі сечі з'являється багато цих клітин, лікар може запідозрити сечокам'яну хворобу, запалення або новоутворення сечовивідних шляхів.

Нирковий епітелій.

Вистилає нирки зсередини. У нормі його не має бути, ці клітини з'являються лише при хворобах нирок. Яких саме сказати може тільки лікар.

Лейкоцити.

У нормі цих клітин не повинно бути.