Підготовка пацієнта до ендоскопічного дослідження органів ШКТ

Ендоскопічне обстеження – один з найефективніших методів сучасної діагностики. За допомогою ендоскопії можна заглянути всередину організму та дізнатись про стан внутрішніх органів пацієнта. Процедура вимагає певної підготовки, тож дізнайтеся як підготуватися до ендоскопічного обстеження.

Суть ендоскопічних досліджень

Під час ендоскопії пацієнта обстежують за допомогою спеціальних пристроїв. Зазвичай, це довга гнучка трубка із камерою на кінці. Через неї лікар бачить, що відбувається всередині кишківника, товстої кишки, сигмоподібної кишки та інших відділів.

Через те, що процедура може бути дискомфортною, а кишківник повинен бути порожнім, потрібна підготовка пацієнта до ендоскопічного дослідження.

Ендоскопія ШКТ

Ендоскопічні обстеження органів ШКТ, які проводять найчастіше:

  • Колоноскопія. Дозволяє оглянути всю внутрішню поверхню товстої кишки. Ендоскоп вводять у задній прохід та повністю оглядають кишківник. Інколи процедура потребує анестезії.
  • Ректоскопія. Цей метод менш показовий, ніж колоноскопія. Ректоскопію проводять, якщо лікар впевнений, що патологія локалізована у прямій чи сигмоподібній кишці. Під час ректоскопії ендоскоп вводиться у задній прохід на 20-30 см.

Як підготуватися до ендоскопії

Підготовка до ендоскопії органів ШКТ має ряд правил:

  1. Дієта. За кілька днів, а краще за 2 тижні до ендоскопії, вживайте в їжу продукти із низьким вмістом жирів. Це відварене м'ясо, нежирні молочні продукти. Обмежте споживання клітковини, щоб уникнути розладів шлунку та скупчення газів. Тому не їжте багато овочів і фруктів.
  2. Паління. Нікотин звужує кровоносні судини, що ускладнює обстеження. Бажано не палити за 2-3 дні до колоноскопії та ректоскопії.
  3. Лікарські препарати. Якщо ви приймаєте будь-які ліки, скажіть про це доктору. За кілька днів до ендоскопії не вживають засобів для розрідження крові, щоб уникнути кровотечі під час процедури. Також не бажано приймати препарати заліза.
  4. Рідина. В процесі підготовки пийте багато рідини для очищення кишківника.
  5. Голодування. За 8 годин до процедури не їжте та не пийте багато рідини.
  6. Послаблювальні засоби. У день процедури зранку або ж напередодні ввечері прийміть послаблювальний розчин. Зазвичай призначають препарати на основі макроголу, а також сульфатів (магнію сульфат, калію сульфат тощо). Засіб розчиняють у великій кількості води – 500-1000 мл. Це сприяє очищенню кишківника від зайвих мас.
  7. Препарати проти скупчення газів. Бажано приймати їх 2-3 дні до процедури, щоб уникнути зайвого газоутворення та здуття живота.

Як підготуватися до ендоскопії у вашому випадку, запитайте у лікаря. Краще зробити це в день, коли вам дали направлення на обстеження.