Що можна їсти в брекетах і чого їсти не варто

Один з найбільш частих і обговорюваних питань на форумах та в групах для брекетоносіїв. Що і як їсти після установки системи? Який режим харчування в брекетах і які продукти вживати, а яких уникати? Можна їсти після установки брекетів?

Почнемо з самого початку. Установка системи і фіксація брекетів проходить за допомогою сучасних матеріалів світлового тверднення. Тому, як і у випадку з сучасними пломбувальними матеріалами - тобто відразу після установки системи їсти можна. Інше питання, чи зможете ви жувати тверду їжу в брекетах. Крім ризику відриву деяких частин брекет-системи на початкових етапах виправлення прикусу, також, може виникнути підвищена чутливість зубів, які переміщуються і їжа в цьому випадку не принесе задоволення, швидше навпаки. Тому питання що і як їсти в брекетах має вирішити сам пацієнт виходячи з відчуттів після установки брекет-системи. А ми лише дамо корисні поради та рекомендації з дієти в брекетах.

До речі, якщо ви ортодонт, або самостійно купуєте брекети чи інші подібні товари, обов'язково завітайте до orthosmiles.com.ua - магазина ортодонтичних товарів потачальника Оrthosmile і дійсно будете приємно здивовані.

Що можна їсти в брекетах

Рекомендації зі споживання їжі у брекетах

Важливо пам'ятати, що принципових відмінностей у виборі страв під час лікування брекетами - немає. Виключаються лише продукти здатні зашкодити брекет-системі. В'язкі продукти, іриски, халва, карамель. Любителям погризти кісточки і хрящики, а також горіхи, насіння, попкорн і будь-які тверді продукти, доведеться на час лікування відмовитися від своїх звичок. Потрібно вибудувати дієту за принципом: не що їсти, а як 

їсти. Відразу після установки брекет-системи і під час зміни дуг на більш сильні можуть виникнути больові відчуття і підвищена чутливість зубів. Тут на допомогу прийде блендер. Беремо будь-яку їжу і розмелюємо до пюреподібного стану. Також, в період адаптації до брекетів будуть доречними: 

  • сирки;
  • йогурти;
  • рідкі кашки;
  • супи-пюре;
  • перетерті овочі з м'ясом та рибою;
  • желе;
  • муси; 
  • овочева ікра та інші будуть гарним доповненням до столу брекетоносія.

Багато пацієнтів в перші дні переходять на дитяче харчування, що теж непоганий варіант в цій ситуації.

Після адаптації, коли больові відчуття припиняються, всю їжу, особливо тверді фрукти, овочі і волокнисте м'ясо нарізають дрібними шматочками і ретельно пережовують. Це позбавить вас від забивання брекет-системи шматочками їжі, які важко буде вичистити.

Нюанси того, що можна їсти в брекетах

Що можна їсти морозиво в брекетах

Якщо ви обрали керамічну систему або лігатурну пам'ятайте: гумові лігатури і кераміка (не плутати з сапфіром та керамопластом) - мають звичай фарбуватися харчовими барвниками. Виключаємо каву, міцний чай, червоне і рожеве вино, газовану воду з барвниками (особливо колу і тархун). Будь-які фарбувальні продукти типу льодяників і карамелі. Втім, якщо життя втрачає барви без ковтка ранкової кави - пийте її через соломинку, так само як і всі інші напої з барвниками. Здоров'я і користі це вам не принесе, але моральне задоволення отримати можна. І без фарбування частин брекет-системи.

Окрема тема обговорення, про яку зламано чимало списів - морозиво. Відразу скажемо: морозиво в брекетах їсти можна. Важливо не допускати різких перепадів температур, щоб уникнути відриву брекетів. Його треба вживати підталим і бажано не кусати. Поціновувачам смаколиків треба виключити з раціону каву глясе. Не чергувати гарячу і холодну їжу.

Взагалі, після звикання до брекет-системи їсти можна що завгодно. Про що свідчать багато не дуже обережних пацієнтів. Важливо не забувати, що в роті знаходиться стороння дорога конструкція і звикати їсти не поспішаючи з розстановкою, приділяючи час пережовуванню їжі. Такий підхід до їжі принесе багато очевидних переваг на майбутнє.

Засмічення брекетів

Процес вживання їжі супроводжується засміченням брекет-системи і порожнини рота її шматочками, це неминуче і від цього необхідно позбавлятися після кожного прийому їжі. Інакше до кінця лікування, після зняття брекетів на вас чекатиме стоматолог з бормашиною. Не забуваємо про гігієну вранці, вдень і ввечері. Під рукою завжди мають бути мінімум пара щіток (V-образна і монопучкова), йоржики, флос. В ідеалі - стаціонарні і похідний іригатори. З таким арсеналом вам не страшні зубні відкладення, наліт і карієс. Не забувайте просто обполіскувати рота водою після кожного прийому їжі, якщо раптом забули засоби гігієни - гарна звичка навіть якщо в роті немає брекет-системи. Також важливо протягом усього лікування проводити кабінетну професійну гігієну, яка охоплює AirFlow та ультразвук. Раз на пів року буде цілком достатньо. Ця нехитра процедура дозволить вам не зустрічатися зі стоматологом-терапевтом як можна довше. І пам'ятайте: здоров'я зубів знаходиться в ваших руках, а здорові зуби - це основа гарного самопочуття в цілому.