Як і коли святкують Хелловін

Хелловін - одне з найстаріших свят західних країн, поступається за популярністю хіба що Різдву. Моторошно-веселий костюмований маскарад знайшов своїх шанувальників і в Україні.

Коли і як відзначається свято Хелловін і що потрібно, щоб до нього підготуватися, - розповімо в нашій статті.

Короткий зміст

 • Що це за свято Хелловін
 • Історія Хеллоуїна
 • Символи Хелловіну
 • Історія світильника Джека
 • Відьми
 • Коти і Хелловін
 • Традиції Хеллоуїна
 • Прикраса будинку до Хеллоуїну
 • Костюми до Хелловіну
 • Вампір
 • Будь персонаж фільмів Тіма Бертона
 • Мумія
 • Клоун
 • Диявол
 • Чакі
 • Лялька Біллі
 • Зомбі
 • Відьма

Що це за свято Хелловін

Що це за свято Хелловін

В Україні це свято вважається відносно новим, хоча його історія сягає корінням у давні часи. Саме слово «Хелловін» утворилося від англійського «All Hallows Even» - в перекладі «День всіх святих». Пізніше ця фраза скоротилася до лаконічного Halloween.

Щорічно він святкується в одну і ту ж дату. Тому, якщо вас запитають, коли відзначається Хелловін, якого числа, можете сміливо відповідати - в ніч з 31 жовтня на 1 листопада.

Свято асоціюється з розгулом нечисті, але насправді в його основі лежить кельтський Новий рік, який святкувався 1 листопада. Стародавні кельти ділили рік на дві частини, і останнім днем року, що минає вважалася дата закінчення сільськогосподарського періоду, тобто 31 жовтня.

З цим пов'язані і символи Хелловіна, один з яких - гарбуз - означає закінчення збору врожаю. Інший символ свята - солодощі. За традицією на святковий вечір діти, одягнувши костюми різноманітної нечисті, ходять по домівках і випрошують солодощі та цукерки. Разом з цим вони наспівують пісні і викрикують жартівливу загрозу - Trick or treat, тобто «ласощі чи капощі».

Страхітливе вбрання на Хелловін надягають для того, щоб відлякати мешканців потойбічного світу. Вважалося, що напередодні Хелловіна стирається межа між світом живих і мертвих, і представники потойбічного світу могли з'явитися на цьому світі і потягти з собою живих. Тому кельти задобрювали нечисть солодощами, а самі одягалися в звірині шкури.

Сьогодні Хелловін сприймається більше як костюмована вечірка, хоча багато традицій продовжують дотримуватися.

Історія Хелловіна

Язичницьке свято Самайн відзначали в стародавні часи кельти, які колись займали велику частину Європи. Звідти і починається історія Хелловіна, який пізніше трансформувався в цілком нешкідливе свято.

Кельти вважали період з листопада по квітень холодним і темним часом, тому ніч з 31 жовтня на 1 листопада знаменувала собою межу між світлом і темрявою. Ця традиція і вплинула на те, якого числа святкується Хелловін.

Кельти вважали, що в цю ніч померлі і різна нечисть можуть прийти до живих. Тому вони збиралися у священного багаття і приносили дари своїм язичницьким богам, надягали на себе шкури звірів, щоб відлякати монстрів. Звідси і сучасна традиція вбиратися в костюми нечисті. Тому, якщо ви вже з'ясували, через скільки днів Хелловін, то пора починати готувати страхітливі вбрання.

Пізніше нові християнські свята стали потроху витісняти язичницькі, і 1 листопада було оголошено Днем всіх святих - All Hallows Even. Звідси і скорочене «Хелловін». Тобто сьогодні Хелловін вже не язичницьке свято, хоча багато давніх традицій святкування все ж збереглися - звірині шкури замінили костюмами монстрів, а замість жертв богам роздають різні солодощі.

Особливо це свято люблять діти, які буквально відраховувати, скільки днів залишилося до Хелловіну, щоб переодягнутися в моторошне і веселе вбрання.

Символи Хелловіну

Головна символіка найбільш жахливого свята - розмальовані гарбузи з палаючим вогнем всередині (або світильник Джека), солодощі і страхітливе вбрання. Всі вони беруть початок в язичницьких традиціях, але з часом їх істинний сенс забувся. Однак люди до цих пір із задоволенням святкують Хелловін, заздалегідь запасаються гарбузами і починають готувати костюми.

Символи Хелловіну

Історія світильника Джека

В ніч з 31 жовтня на 1 листопада кельти збиралися у священного вогню. Розходячись по домівках, вони брали з собою частину священного вогню, щоб захистити свої житла від нечисті. Так з'явилася традиція запалювати ліхтар на Хелловін.

Однак існує й інша версія цього символу. У кельтському фольклорі є легенда про хитрого веселуна Джека, який намагався обдурити диявола. Але боги покарали нахабу і закрили йому вхід і до раю, і до пекла. Джек був приречений поневірятися в темряві пекла, але, щоб розвіяти темряву, він змайстрував ліхтар з гарбуза, вставивши туди вугіллячко, кинуте йому сатаною. Згідно з цією легендою, світильник Джека освітлює шлях душам, які заблукали.

Зараз вирізання гарбуза зі страхітливою фізіономією вже ціле мистецтво. У багатьох країнах світу проводяться навіть цілі турніри і конкурси.

Відьми

Силует відьми, яка летить на мітлі на тлі повного місяця, - один з головних символів свята. У стародавні часи у язичників стара чаклунка символізувала зміну сезонів, а пізніше цей образ трансформувався у відьму. Зараз стало популярним надягати на Хелловін костюм відьми. Але ця традиція з'явилася не так давно, оскільки ще пару століть тому за відьомське вбрання цілком могли відправити на багаття.

Вважається, що в ніч Хелловіну сила відьом посилюється стократно.

Коти і Хелловін

У багатьох народів вважається, що кішки мають зв'язок з потойбічним світом. Навіть в українських казках чорний кіт - неодмінний супутник відьом і різної нечисті. В Європі вважалося, що злі чаклунки відправляли котів до людей на розвідку або самі перетворювалися на кішок, щоб проникнути до людських осель. У Середньовіччя навіть почали активно винищувати котів, оскільки їх вважали представниками нечисті.

Зараз зображеннями чорних котів прийнято прикрашати житла на Хелловін, а костюм кішки вважається одним з найпопулярніших на свято.

Традиції Хелловіна

Сучасне святкування Хелловіна зовсім не схоже на язичницькі обряди кельтів. Традиції свята почали формуватися приблизно 16-17-го століття у Європі. Напередодні 31 жовтня діти і дорослі одягали маски і ходили по домівках, вимагаючи від господарів частування.

До початку 20 століття з'явилися нові традиції Хелловіна - костюми, які зображають нечисть, і світильник Джека. Пізніше мігранти з Європи популяризували свято в Сполучених Штатах, де Хелловін почали святкувати з розмахом, готуючись до нього заздалегідь. Наприклад, спеціально до свята вирощують гігантські сорти гарбуза, готуються масштабні костюмовані вечірки і конкурси вбрання.

Традиції Хелловіну

В Україні святкувати Хелловін стали порівняно недавно, наприкінці 90-х - початку 2000-х років. Незважаючи на те, що свято не схвалюється православною церквою, воно дуже затребуване серед дорослих і дітей.

Прикраса будинку до Хелловіну

У нашій країні не прийнято прикрашати будинки зовні на Хелловін. Але якщо ви вирішили провести костюмовану вечірку у себе вдома, то без спеціальної атрибутики не обійтися.

Чим можна прикрасити будинок:

 • Гарбузи. Це обов'язковий атрибут свята, тому їх має бути якомога більше. Гарбузи можна використовувати у вигляді ліхтарів, помістивши туди свічки. Або, вирізавши м'якоть плоду, помістити туди напої або ємності з льодом.
 • Привиди. Їх можна змайструвати з марлі і повітряних кульок. На кульки накиньте шматок марлі і намалюйте на тканини очі і рот. Підвісити «привидів» можна до люстри.
 • Павутина і павуки. Павутину можна зробити з тієї ж марлі, розірвавши її нерівними шматками. Підвісьте її в темних кутках і перед дверима. Павуків можна придбати в магазинах дитячих іграшок або намалювати на стінах, посуді і повітряних кульках.
 • Можна прикрасити будинок в осінньому стилі: букетами з жовтого листя, кошиками з осінніми плодами.

Костюми до Хелловіну

Костюми на Хелловін

Одягання в карнавальні костюми - традиція, яка виникла порівняно нещодавно. Вперше вбиратися в страхітливі костюми стали в Сполучених Штатах на початку 20 століття.

Спочатку на Хелловін прийнято було зображати потворних, худих людей. Такі костюми виглядали лякаюче і аж ніяк не весело. Але з тих пір вбрання еволюціонувало, і саме свято перетворилося на театралізоване дійство.

Основна тематика костюмів Хелловіну - різноманітна нечисть і казкові персонажі, але можна одягатися і в інше вбрання, наскільки вистачить фантазії. Тепер на вечірці можна зустріти не тільки монстрів і відьом, а й фей і навіть діячів поп-культури.

Як зробити костюми до Хеловіну в домашніх умовах самостійно читайте за посиланням Костюми на Хелловін своїми руками

Вампір

Один з найпопулярніших образів Хелловіна не вимагає складного вбрання. Хлопцям досить надіти білу сорочку і чорні брюки, а дівчатам одягатися в довгу чорну сукню.

Головне в цьому образі - макіяж: бліда шкіра, яскраво підведені очі і губи. Доповнять образ ікла, які можна купити в будь-якому магазині іграшок, і червоні лінзи.

Як зробити макіяжна Хелловін - Макіяж на Хеловін та  Макіяж для дітей на Хелловін

Будь-які персонажі фільмів Тіма Бертона

 Перші кінороботи великого і жахливого Тіма Бертона навіть не допускали до показу, оскільки вважали, що вони можуть сильно налякати маленьких глядачів. Однак сучасні «страшилки» і казки Бертона припали до вподоби не тільки дітям, а й дорослим.

На себе можна приміряти образ будь-якого героя фільмів Бертона: «Битлджус», «Бетмен», «Едвард Руки-ножиці», «Сонна лощина», «Труп нареченої», «Чарлі і шоколадна фабрика» і т.д.

Мумія

Вбрання відрізняється простотою, а виглядає досить ефектно. Знадобиться багато бинтів або марлі або, на крайній випадок, старі простирадла.

Тканину необхідно розрізати приблизно рівними смужками або нарвати їх вручну. Потім потрібно «зістарити» матеріал. Найлегший спосіб це зробити - занурити тканину на пару годин у заварений чай. Тепер смуги потрібно нашити на будь-який одяг, який потім не буде шкода викинути.

Костюм мумії на Хелловін

Якщо ви не вмієте шити, то можна обрати інший спосіб - ручну перев'язку. Кілька нарізаних стрічок зв'яжіть між собою вузлом і обмотайте ними всю фігуру хрест-навхрест.

Зазвичай стрічками обмотують і обличчя, але якщо ви вважаєте це незручним, то без макіяжу не обійтися. Досить буде максимально відбілити обличчя і виділити темними тінями область навколо очей, щоб погляд здавався виснаженим.

Клоун

Один з найбільш страхітливих персонажів на Хелловін. Головне в створенніобразу - моторошний і яскравий макіяж, а що стосується костюма, то тут все залежить від вашої фантазії. Чоловікам можна надіти яскраву сорочку і штани. Дівчатам підійде будь-яке яскраве вбрання.

Додайте до костюму перуку, клоунський ніс і моторошні деталі: подряпини і рани, шрами, криваві патьоки.

Диявол

Зручність костюма диявола - у відсутності чітких правил зі створенню образу. Головні атрибути - роги, вила і хвіст, а все інше підбирається на ваш розсуд.

Це можуть бути лосини або легінси, брюки або спідниця, топ або сорочка, коротка або довга сукня. Важливо, щоб вбрання було чорними або яскраво-червоними. Гарним доповненням буде чорний плащ з кривавою підкладкою.

Чакі

Вбрання ляльки-вбивці зробити досить просто. Знадобиться смугаста сорочка або водолазка і вільний джинсовий комбінезон.

Обов'язково надіньте яскраво-руду перуку, на обличчі намалюйте рани і порізи і прихопіть атрибути: закривавлену бензопилу або ніж, відрубані частини тіла.

Лялька Біллі

У цьому образі головне - маска або майстерно нанесений грим. Якщо постаратися, то ваших друзів після Хелловіна ще довго будуть переслідувати кошмари.

Що стосується одягу, то підійде звичайний суворий костюм чорного кольору, біла сорочка і червона краватка-метелик.

Зомбі

Ще одна проста ідея вбрання на Хелловін. В цьому випадку для створення образу підійде будь-який одяг, який буде не шкода викинути після свята.

Одяг зомбі має виглядати зношеним, тому постарайтеся максимально зіпсувати речі. Забруднити їх брудом і штучною кров'ю, зробіть дірки, порвіть краї - чим гірше буде виглядати одяг, тим яскравішим буде образ прибульця з того світу.

Відьма

Найулюбленіший серед дівчат Хеллоуїнський образ. Тут політ фантазії не обмежений - можна виглядати страшною відьмою-старою або звабливою ​​відьмочкою. Найчастіше дівчата вважають за краще останній варіант, оскільки це дозволяє їм залишатися привабливою навіть на найстрашнішому святі.

Костюм відьми на Хелловін

Сукня може бути довгою і короткою, чорного або червоного кольору. Додаткові деталі: загострений капелюх, мітла, яскравий макіяж, велика кількість прикрас.

Вам буде цікаво: