Що подивитись у Казахстані і де побувати

Що подивитись у Казахстані і де побувати

Плануючи відпустку, про Казахстан відразу якось не думаєш. А дарма: найбільшій країні в Середній Азії є що показати. Не обмежуйтеся Алма-Атою та Астаною: тут все тільки починається. Якщо ви летите літаком, то пам'ятайте, що зворотній квиток ви завжди зможете купити на Tickets.kz в Казахстані. Озеро-парадокс, нерозгадані петрогліфи, соколине полювання і навіть запуск ракети в космос - ми зібрали найцікавіше з усього Казахстану і з'ясували, де можна комфортно і із задоволенням відпочити.

Вдихніть гірське повітря «Чимбулака»

Жителям Алма-Ати пощастило: півгодини їзди від міста - і вони на гірськолижному курорті «Чимбулак». Візьміть з них приклад і переконайтеся, що в горах добре в будь-яку пору року. Якщо хочеться розтягнути задоволення, по дорозі загляньте до «Медео» - найвисокогірніша ковзанка в світі. Вона працює з жовтня по травень. До самого «Чимбулака» можна дістатися підйомником або сходами здоров'я - позамежні види гарантовані в будь-якому випадку. Нагорі відірвіться на підготовлених трасах від зелених до чорних і випийте кави з видом на Заілійський Алатау - найпівнічніший хребет Тянь-Шаню.

Влітку розваг тут не менше: пограйте в мавпочок у мотузковому парку, навчіться керувати баггі або скотіться з гори на велосипеді. Увечері тут можна скинути втому у сакській лазні, побудованої за традиціями кочівників.

Здивуйтеся затонулому лісу

Здивуйтеся затонулому лісу в Казахстані

Посеред озера Каїнди на північному сході Казахстану завмерли засохлі тянь-шаньські ялинки - як примари у старому замку. Картинка була б моторошнуватою, якби не блакитна озерна вода та густий зелений ліс навколо. За незвичайний пейзаж відповідає землетрус 1911 року: через нього стався обвал, який перекрив річку, і ялинки, які ростуть з дна котловану, виявилися затопленими.

Дістатися до озера можна від Алмати на машині. Частина шляху стелиться грунтовою дорогою з бродами, зате проїдете через чарівний березовий гай: недарма Қаїнди казахською означає «березовий». А якщо хочете вдвічі більше краси, поєднайте поїздку на Каїнди з Кольсайськими озерами.

Побувайте на запуску ракети

На Байконурі можна своїми очима побачити, як в космос запускають ракети. А ще - побувати на майданчику №1, з якого 12 квітня 1961 року вилетів «Схід» з Гагаріним на борту. Перевірте, чи збігаються космічні старти з датами вашої відпустки, і приєднуйтесь до туру. Тільки врахуйте, що заявку потрібно подавати як мінімум за місяць - на Байконурі все серйозно. Якщо складеться, побуваєте в будиночках Сергія Корольова та Юрія Гагаріна, побачите космічну піцу, скафандри та місячний глобус в музеї Байконура і залізете всередину орбітального корабля «Буран». Кульмінаційного «Три, два, один» будете чекати на оглядовому майданчику всього в 2 км від місця запуску - просто космос якийсь!

Оселіться на березі озера

Борове - це низькогірний оазис посеред жовтого казахського степу. Коли на шляху з Астани перед тобою постають ліси та озера, відчуваєш себе, як у казці «Тисячі і однієї ночі». Щоб міраж не розвіявся, оселіться прямо в селищі Борове: готелів, квартир та будинків в оренду там повно. Досхочу накупатися можна в найчистішому озері Велике Чебаче або в Боровому - яке більше сподобається. Візьміть напрокат човен і на веслах допливіть до скелі Жумбактас у Блакитній затоці, потім погляньте на берізки, які танцюють та гранітний трон Абилай-хана. А за найбільш вражаючими кадрами піднімайтеся на гору Кокшетау. За дві години доберетеся до позначки в 947 метрів - вищої точки Борового - і відчуєте себе бувалим альпіністом.

Казахська назва Борового - Бурабай.

Роздивіться Будду на скелях

Тамгали-Тас з казахської - «розписані камені». Так називається містечко біля річки Або в сотні кілометрів від Алма-Ати, де на скелях висічені будди та бодхісатви. Звідки тут узялися буддійські божества, невідомо. Залишилися з часів Шовкового шляху, зроблені індійськими місіонерами або, можливо, калмиками - де правда, не розбереш. Крім найпомітнішої групи з трьох божеств, в урочищі багато зображень - дивіться уважно, щоб нічого не пропустити. Якщо приїдете наприкінці квітня, є шанс прямо під скелями застати фестиваль Тамгали-Тас, на якому збираються скелелази, байдарочники та інші любителі активного відпочинку.

Не переплутайте урочище Тамгали-Тас з іншою казахською археологічною пам'яткою - Тамгали. Втім, якщо помилитеся - нічого страшного: у Тамгали ще більше петрогліфів - буквально тисячі, а головні сюжети - люди, тварини і сцени полювання. Багато биків та оленів відмінно збереглися з бронзового століття.

Поласуйте бешбармаком

Якщо коротко, то казахська кухня - це м'ясо, тісто та кисле молоко. Колишні скотарі і кочівники люблять просту та ситну їжу, тож не сідайте за стіл, поки серйозно не зголодніли. Знайомство з Казахстаном відзначте бешбармаком: це святкове блюдо складається з домашньої локшини ромбиками з вареної бараниною, кониною та іноді яловичиною. Їдять традиційно руками - бешбармак навіть перекладається як «п'ять пальців», а закінчують трапезу бульйоном-сорпа.

У будь-якому кафе вам подадуть лагман, манти та куирдак, тільки не замовляйте більше однієї страви за раз: порції надто щедрі. Плов можна вивчати як енциклопедію, порівнюючи Шимкентскій з Ферганським та оцінюючи соковитість м'яса і ніжність морквини. Якщо залишиться місце для десерту, випийте молочного чаю з баурсаками - родичами пончиків. А в жаркий день випийте стакан кумису, айрану або шубат - напою з верблюжого молока.

Пошукайте корабель в пустелі

Пошукайте корабель в пустелі

Аральське море вже не те що півстоліття тому. Одне з найбільших озер світу обміліло і майже цілком перетворилося на пустелю. Кораблі, на яких раніше ходили за рибою, залишилися іржавіти серед пісків - видовище дивне і трохи моторошне. Полоскотати нерви можна поруч з селом Жаланаш в 63 км від Аральська. Доведеться потрястися грунтовою дорогою, зате опинитеся на краю землі серед човнів-привидів і солончаків. Якщо побоюєтеся їхати без досвідченого напарника, кличте на допомогу турфірму, заодно і на верблюдах покатаєтеся.

Трохи простіше добиратися до занедбаних судів на Аральському морі з боку Узбекистану. Поїдьте до Муйнаку - це колишній порт, який перетворився на кладовище кораблів.

Прийміть участь в полюванні з беркутом

Казахи полюють з ловчими птахами з давніх часів. Соколів, яструбів, беркутів та інших хижих пернатих приручають, тренують, а потім випускають на зайця, лисицю або вовка. Справа ця непроста: птахи люблять свободу, і подружитися з ними важко. Найскладніше полювати з беркутом, а тих, хто опанував це мистецтво, називають беркутчи. Щоб побачити, як граціозні створення з розмахом крил під два метри відриваються з рук своїх господарів, приїжджайте на змагання «Сонар». Проводять їх взимку поруч з селом Нура в 140 км від Алма-Ати. А якщо не потрапите на відкритий фестиваль, полювання з беркутом проведуть спеціально для вас.

Полювання з беркутом в Казахстані

Розгляньте візерунки на мавзолеї Ходжі Ахмеда Ясави

Ходжу Ахмеда Ясаві шанують як видатного святого у всій Центральній Азії. Він жив у XII столітті і натхненно проповідував суфізм. Вважається, що саме завдяки йому тюркські кочівники масово прийняли іслам. Паломники потягнулися до Ясси, як раніше називалося місто Туркестан, ще за життя Ахмеда Ясаві. А через два століття над його могилою виріс грандіозний мавзолей - за велінням самого Тамерлана. Яскраво-бірюзові орнаменти на стінах, значний портал і двометровий тайказан вразять навіть тих, хто далекий від ісламу. А якщо встанете на світанку, то застанете стародавні стіни в рожевих тонах - краса незвичайна.

За легендою, появу Ходжі Ахмеда Ясаві передбачив пророк Мухаммед. Він дав своєму сподвижникові фінік (за іншою версією - хурму) і наказав вручити Ахмеду з Туркестану, який народиться через кілька століть.

Підніміться на «дерево життя»

Вежа Байтерек прикрасила Астану після переїзду столиці з Алма-Ати у 97-му. Конструкція, яку місцеві ласкаво прозвали «чупа-чупсом», символізує дерево життя з казахських міфів. Куля нагорі - золоте яйце, яке птах Самрук відклав у його кроні. Ліфт всередині «стовбура» піднімається на 97 метрів, а там - кругова панорама Астани і відбиток руки президента Назарбаєва, до якого всі прикладають свої долоньки. Коли надивитеся на місто з висоти, перебирайтеся до Хан Шатиру. Цей комплекс спроектував класик хай-тека Норман Фостер, а всередині, крім магазинів і ресторанів, є пляж з пальмами і ніжним піском з Мальдівських островів.