Чому я перестала допомагати людям

Чому я перестала допомагати людямНемає нічого абсолютно хорошого або абсолютно поганого. У поганому завжди знайдеться щось хороше, а в хорошому — погане. Ідея допомагати людям не обов'язково погана. Але й не за замовчуванням хороша. Нижче я наведу причини, за якими особисто я перестала допомагати людям, і вам, можливо, теж варто було б.

Перестаньте допомагати людям, які цього не заслуговують

Це не завжди просто. Нас вчили, що потрібно допомагати людям. Так от, тепер потрібно розучитися це робити. Сем Левенсон каже: "У міру дорослішання, ви дізнаєтеся, що одна рука потрібна вам, щоб допомагати собі, а друга - допомагати іншим".

Стартапери часто просять у мене поради. Я знаю, як важко робити стартап — я сама розвиваю один. І все ж я перестала ділитися знаннями безкоштовно. Раніше люди постійно запрошували мене на каву, просто щоб "скористатися моїм мозком". У вас в банку знаходиться кілька мільйонів венчурних грошей, а ви хочете отримати мою експертизу безкоштовно, навіть не заплативши за мій чай!? Це неприйнятно.

Вони не розуміють, що мені потрібно годувати сім'ю, платити за рахунками і дотримуватися дедлайнів по роботі. Вони не розуміють, що витрачений час на чаювання з ними мені потім доведеться компенсувати, працюючи до другої ночі.

Якщо вони не вважають, що мій час має цінність, то у мене на них немає часу! Якщо людям на вас плювати, то не допомагайте їм. Вони не заслуговують вашої допомоги.

Сьогодні у відповідь на такі запрошення я просто називаю свою погодинну ставку. Суворо, але це суттєво полегшує моє життя і робить мене щасливішим. Люди сприймають мене більш серйозно. Якщо комусь мої поради не по кишені, я можу запропонувати інший спосіб компенсувати мій час.

Правило 1: Ніколи не пропонуйте нічого безкоштовно.

Правило 2: Не забувайте правило 1.

Коли вас наступного разу попросять безкоштовно виступити на конференції, не погоджуйтеся, поки не домовитеся про прийнятний гонорар. Якщо організатори не можуть розщедриться, попросіть взамін безкоштовний стенд, на якому ви могли б рекламувати свій бізнес, або безкоштовні квитки на конференцію. Це покаже, наскільки сильно вони хочуть роздобути вас в якості спікера.

Люди завжди будуть експлуатувати вас, якщо ви дозволяєте їм це. У вас немає часу на те, щоб допомагати всім підряд. Допомагайте тільки тим, хто цього гідний. І краще почніть з себе.

Якщо допомагаючи комусь, ви відчуваєте себе нещасним, просто не робіть цього. Іноді доводиться бути егоїстом і ставити власні інтереси в пріоритет. Ігноруйте спосіб життя, який суспільство намагається вам нав'язати.

Перестаньте допомагати людям, які не цінують вашої допомоги

Моя найбільша слабкість в тому, що мені подобається допомагати людям. Я допомагаю незалежно від того, просили мене про це чи ні. Але ніколи не знаєш, коли такий спосіб мислення заподіє вам шкоди.

У одного мого колишнього клієнта справи йшли не дуже. Моя команда провела кілька днів, аналізуючи дані, щоб зрозуміти, в чому проблема. Це не входило в наші зобов'язання і рахунок за це я не виставляла. Ми робили це, тому що вболівали за успіх клієнта. У підсумку ми знайшли серйозні вади в його стратегії та бізнес-моделі. Ми показали клієнту свої інсайти, і він звільнив нас на місці.

Ми зробили роботу зі співчуття до клієнта. Але ми сказали йому те, чого він не хотів чути. Ми втратили контракт, тому що намагалися допомогти. В підсумку змусили людину нас ненавидіти за те, що висловили йому свою професійну думку.

Найпростіший спосіб знайти ворога — дати пораду, яку людина не хоче чути

Коли я пропоную комусь допомогу, я реально хочу допомогти. Але часто люди не готові її прийняти. Це нормально. На зміни потрібен час, і люди не завжди хочуть щось міняти.

Не варто давати поради, якщо люди до них не готові. Одного разу вони можуть прийти і сказати, що в їх невдачах винні ви з вашими порадами. Я перестала допомагати людям, які не хочуть, щоб я їм допомагала. Менше драм, більше часу на себе.

Перестаньте допомагати, якщо не можете допомогти на 100%

Це найважливіше. Ні в якому разі не можна пропонувати комусь допомогу, якщо ви не готові її надати. Я так часто це робила і досі шкодую.

Кілька років тому мої батьки поїхали на місяць за кордон і попросили мене доглянути за будинком. Я поняття не маю, як поливати кімнатні рослини. З цим у мене виникли проблеми. До того часу, як батьки повернулися, всі рослини були мертві. Якби попросили допомогти когось, хто розбирається в кімнатній флорі, татові улюбленці були б живі. А мене з тих пір на відстань гарматного пострілу до горщиків не підпускають.

Якщо у вас недостатньо часу або навичок, щоб допомогти людині, ви швидше нашкодите їй. Це як якщо б сліпий вчив малювати. Пропонуючи некваліфіковану допомогу, ви позбавляєте людей можливості знайти кращого кандидата. Так що ваша доброта в деяких випадках теж може нашкодити людям. Один з найпростіших способів знищити відносини з людиною — запропонувати йому допомогу, яку ви не в змозі надати.

Зрештою що завгодно може закінчитися добре чи погано. Всі ми повинні знайти правильний баланс між цими двома крайностями.

Завжди гарненько зважте всі за і проти, перш ніж пропонувати комусь допомогу. Інакше це може коштувати вам часу, фінансів і важливих для вас відносин — професійних чи дружніх.

Випадковий прояв доброти може врятувати комусь життя. А іноді й знищити.

Автор: CamMi Pham
Джерело