Білкові продукти

Білкові продуктиЗнання про вміст білку в різних продуктах харчування є важливим не тільки для білкових дієт, низьковуглеводних дієт, та спортивного харчування. Краще розуміти що таке білкові продукти харчування і чим вони корисні має кожна людина, яка піклується про здорове харчування.

Білок є важливим будівельним матеріалом нашого організму. З нього складається кожна клітина організму, він входить до складу всіх тканин і органів. Крім того, особливий різновид білків виконує роль ферментів і гормонів в живому організмі.

Крім будівельної функції, білок також може бути джерелом енергії. А в разі надлишку споживання білкових продуктів, печінка «завбачливо» перетворює білок в жири, які відкладаються про запас в організмі (як позбавитися від такого жиру?).

У тілі людини міститься 22 амінокислоти: 13 амінокислот організм може синтезувати самостійно з наявного будівельного матеріалу, а 9 з них він може отримати тільки з їжею.

У процесі засвоєння організмом білки розпадаються на амінокислоти, які в свою чергу постачаються в різні частини організму, для виконання своїх основних функцій. Білки (у вигляді амінокислот) входять до складу крові, є складовими гормональної системи, щитовидної залози, впливають на ріст і розвиток організму, регулюють водний і кислотно-лужний баланс організму.

Потреба людини в білках та білкових продуктах

Рекомендована потреба в білках для дорослої людини 0,8 г на 1 кг ваги. Цей показник можна знайти в таблицях розрахунку ідеальної маси тіла. Фактична вага людини в даному випадку не враховується, внаслідок того, що амінокислоти призначені для клітинної маси тіла, а не для жирових відкладень.

Згідно з правилами дієтології, білкові продукти мають становити близько 15% щоденного раціону. Хоча цей показник може змінюватись в залежності від роду діяльності людини, а також стану його здоров'я.

Потреба в білках зростає:

• Під час хвороби, особливо після операції, а також у період одужання.

• Під час робіт, що потребують сильного фізичного напруження.

• В холодну пору року, коли організм витрачає більше сил на обігрів.

• Під час інтенсивного росту і розвитку організму.

• Під час спортивних змагань, а також підготовки до них.

Потреба в білках знижується:

• В теплу пору року. Це пов'язано з хімічними процесами в організмі, що відбуваються при впливі тепла.

• З віком. У похилому віці відновлення організму відбувається повільніше, тому білків потрібно менше.

• При захворюваннях, пов'язаних з засвоюваністю білків. Однією з таких хвороб є подагра.

Засвоюваність білкових продуктів

Коли людина вживає вуглеводи, процес їх перетравлення починається ще під час перебування їх у роті. З білками ж все інакше. Їх перетравлення починається тільки в шлунку, за допомогою соляної кислоти. Однак, оскільки молекули білка є дуже великими, перетравлюються білки досить важко. Для поліпшення засвоєння білків, необхідно вживати білкові продукти в найбільш засвоюваній та легкій формі. До таких продуктів належить білок яєць, а також білок, що міститься в кисломолочних продуктах, таких як кефір, ряжанка, бринза та інші.

Згідно теорії роздільного харчування, білкові продукти добре поєднується з різною зеленню і листовими овочами. Сучасні дієтологи стверджують, що білок краще засвоюється в присутності жирів і вуглеводів, які є основними джерелами енергії для організму.

Оскільки білкова їжа в організмі затримується значно довше вуглеводної, то відчуття ситості після вживання білків зберігається значно довше.

Таблиця вмісту білка в продуктах харчування

Середня норма білка в добовому раціоні дорослої людини становить 100-120 г.

У таблиці вказано вміст білка в 100 грамах продукту.

Щоб розрахувати яка кількість білків міститься в конкретному наборі продуктів, скористайтесь нашим Калькулятором калорій. Нажаль підсумковий результат для набору продуктів ви зможете побачити тільки для калорій, але в якості довідника з вмісту білків наш калькулятор теж стане вам у нагоді.

Білкові продуктиБілки, г   Білкові продуктиБілки, г
Яловича Печінка 17,4   Насіння соняшнику 20,7
Бараняча Печінка 18,7   Фундук 16,1
Печінка свинна 18,8   Мигдаль 18,6
Серце 15   Волоський горіх 13,8
Індичка 21,6   Хліб житній 4,7
Курчата 18,7   Хліб пшеничний з борошна 1 сорту 7,7
Кури 20,8   Здобна випічка 7,6
Кролик 20,7   Гречана ядриця 12,6
Яловичина 18,9   Рисова 7
Свинина нежирна 16,4   Пшоно 12,0
Свинина жирна 11,4   Вівсяна 11,9
Телятина 19,7   Горох цілісний 23
Діабетична варена ковбаса 12,1   Соя 34,9
Дієтична варена ковбаса 12,1   Квасоля 22,3
варена Докторська ковбаса 13,7   Соєве м'ясо 52
Краківська сирокопчена ковбаса 16,2   Молоко 2,8
Варено-копчена Сервелат 28,2   Йогурт натуральний 1.5% жирності 5
Креветка 28,7   Кефір нежирний 3
Тунець 22,7   Сир нежирний 18
Кета 22   Бринза з коров'ячого молока 17,9
Горбуша 21   Сир голландський 26,8
Сьомга 20,8   Сир пошехонський 26,0
Сайра дрібна 20,4   Арахіс 26,3
Палтус 18,9   Ікра мінтая пробійна 28,4
Кальмар 18   зерниста Ікра осетрова 28,9
Оселедець 17,7   Скумбрія 18
Мінтай 15,9      

Корисні властивості білкових продуктів та їх вплив на организм

 

В залежно від своєї спеціалізації білки виконують в організмі різні функції. Транспортні білки, наприклад, займаються доставкою вітамінів, жиру і мінералів до всіх клітин організму. Білки-каталізатори прискорюють різні хімічні процеси, що відбуваються в організмі. Також існують білки, які борються з різними інфекціями, будучи антитілами до різних захворювань. Крім того, білки являються джерелами важливих амінокислот, які необхідні як будівельний матеріал для нових клітин і зміцнення вже наявних.

Взаємодія з іншими элементами

Все в природі взаємопов'язане, і також взаємодіє в нашому організмі. Білки, як частина загальної екосистеми,В яких продуктах містяться білки взаємодіють з іншими елементами нашого організму: вітамінами, жирами і вуглеводами. Мало того, крім простої взаємодії, білки беруть участь також в трансформації однієї речовини в іншу.

Що стосується вітамінів, то на кожен грам спожитого білка, необхідно спожити 1 мг вітаміну С. При нестачі вітаміну С, буде засвоєна тільки та кількість білка, на яку вистачить в організмі вітаміну.

Ознаки недостатнього споживання білкових продуктів

• Слабкість, брак енергії. Втрата працездатності.

• Зниження лібідо. При медичних дослідженнях може виявитися нестача деяких статевих гормонів.

• Низький опір різним інфекціям.

• Порушення функцій печінки, нервової та кровоносної системи, функціонування кишківника, підшлункової залози, обмінних процесів.

• Розвивається атрофія м'язів, сповільнюється ріст і розвиток організму у дітей.

Ознаки надмірного споживання білкових продуктів

• Крихкість кісткової системи, що виникає в результаті закислення організму, що призводить до вимивання кальцію з кісток.

• Порушення водного балансу в організмі, що також може призвести до набряків, і незасвоюваності вітамінів.

• Розвиток подагри, яку в давнину називали «хворобою багатих людей», також є прямим наслідком надлишку білка в організмі.

• Надмірна вага також може стати наслідком непомірного споживання білків. Це пов'язано з діяльністю печінки, яка зайвий для організму білок перетворює в жирову тканину.

• Рак кишківника, за твердженням деяких наукових джерел, може стати наслідком підвищеного вмісту пуринів в їжі.

Фактори, що впливають на вміст білка в організмі

Склад та кількість їжі. Бо незамінні амінокислоти організм не може синтезувати самостійно.

Вік. Відомо, що в дитячому віці кількість білка, необхідного для росту і розвитку організму, більш ніж в 2 рази перевищує потребу в білку людини середніх років! У літньому віці всі обмінні процеси протікають значно повільніше, а, отже, потреба організму в білках істотно скорочується.

Фізична праця і професійний спорт. Для підтримки тонусу і працездатності спортсменам і людям, що займаються інтенсивною фізичною працею, необхідна збільшена в 2 рази норма споживання білка, бо в їх організмі дуже інтенсивно відбуваються всі обмінні процеси.