Лікувальні дієти, столи

Лікувальні дієтиПід час хвороби, харчування відіграє важливу роль не тільки для підтримки і відновлення сил, а також як лікувальний засіб. Наукові дослідження показують, що певний харчовий раціон і режим харчування хворого впливають на перебіг хвороби і на результат одужання, тому його називають лікувальним.

Лікувальні дієти призначаються відповідно з функціональними, обмінними та іншими порушеннями в організмі. Правильно підібране лікувальне харчування підсилює дію терапевтичних засобів, сприяє одужанню і перешкоджає переходу захворювання в хронічну форму.

В медичних дієтах, крім правильного підбору продуктів важливо дотримуватися технологію кулінарної обробки, температуру їжі при вживанні хворим, час прийому їжі, кількість прийомів.

Загальні принципи лікувальної дієти не повинні мінятися, якщо пройшло загострення захворювання. І в першу чергу це відноситься до продуктів, які виключаються з харчування. Нестачу вітамінів можна заповнювати аптечними вітамінними препаратами. Алкогольні напої заборонені у всіх дієтах, дозволити їх вживання може тільки лікуючий лікар.

Якщо у одного хворого відразу два захворювання, що потребують дієтичного харчування, то в такому випадку дотримуються принципи обох лікувальних дієт. Наприклад, якщо у хворого на цукровий діабет загострилася виразка шлунка, то йому призначають дієту №1 і виключають всі продукти протипоказані при цукровому діабеті.

Лікувальні дієти за номерами, столи

В санаторно-курортних закладах в лікувальному харчуванні використовується традиційна номерна система лікувальних дієт при різних захворюваннях.

Дієта 1, 1а, 1б – виразкова хвороба шлунка та дванадцятипалої кишки з підвищеною кислотністю.

Дієта 2 – хронічний гастрит, гострі гастрити, ентерити і коліти, хр. ентероколіти зі зниженою кислотністю.

Дієта 3 – хронічні захворювання кишківника із запорами при нерізкому загостренні.

Дієта 4 – при різкому загостренні хронічних захворювань кишківника з сильним проносом, після операції на кишківнику.

Дієта 4б – захворювання кишківника на стадії поліпшення, різке і нерізке загострення хронічних захворювань кишківника з ураженням інших травних органів.

Дієта 4в – призначається для переходу на раціональне харчування при одужанні від гострих і хронічних захворювань кишківника у поєднанні з іншими хворобами органів травлення.

Дієта 5 – цироз печінки, гепатит, холецистит у період одужання, хронічний холецистит, гепатит, жовчнокам'яна хвороба поза загостренням і без виражених хвороб шлунка і кишківника.

Дієта 5а – призначається при гострому гепатиті та холециститі в початковій стадії; при захворюваннях печінки і жовчних шляхів разом з запаленням шлунка і кишківника, виразкою шлунка або дванадцятипалої кишки.

Дієта 5п – при хронічному панкреатиті в період одужання.

Дієта 6 – сечокам'яна хвороба з камінням, подагра.

Дієта 7 – хронічний нефрит без ниркової недостатності і загострень, і в період одужання після загострення, починаючи з 3-4 тижня лікування, пієлонефрит, гломерулонефрит.

Дієта 7а – призначається при хронічному нефриті з різко вираженою недостатністю нирок, при гострому нефриті у важкій і середній формі з початку хвороби.

Дієта 7б – призначається після дієти 7а або при нефриті в легкій формі, при хронічному нефриті з помірною нирковою недостатністю.

Дієта 7в – нефротичний синдром при хронічних ниркових захворюваннях.

Дієта 7г – кінцева стадія ниркової недостатності, при гемодіалізі.

Дієта 8 – ожиріння основне або супутнє, яке не потребує спеціальних дієт.

Дієта 9 – цукровий діабет в легкій та середній формі, призначається також при підборі доз інсуліну або інших ліків.

Дієта 10, 10а – захворювання серцево-судинної системи при ступені недостатнього кровообігу.

Дієта 10і – при інфаркті міокарда.

Дієта 10с – Гіпертонія, ішемічна хвороба серця, атеросклероз судин серця, головного мозку та інших органів.

Дієта 11 – туберкульоз легень, кісток, лімфовузлів, суглобів при нерізкому загостренні або загасання, виснаження після операцій, травм, при відсутності захворювань органів травного тракту.

Дієта 12 – захворювання нервової системи.

Дієта 13 – інфекційні захворювання.

Дієта 14 – нирковокам'яна хвороба з відходженням каменів.

Дієта 15 – інші захворювання, що не потребують спеціальних дієт, без порушення роботи травної системи, для переходу до звичайної їжі в період одужання і після застосування лікувальних дієт.