Церковні чоловічі імена

Історія появи терміну "іменини"

Церковні чоловічі іменаНа території України активно святкувати іменини почали у XVII столітті, але історія традиції сягає в далеке минуле. Коли князь Володимир Ясне Сонечко хрестив Русь, з православної Візантії до нашої країни прийшли нові традиції. Християнські православні вірування змішувалися з традиційними культами, складалася нова картина світу. Разом з вірою в святих, в Київській Русі закріпилося переконання, що кожен день проходить під заступництвом певного небесного угодника.

Спочатку на Русі людині давали два імені. Одне використовувалося у побуті, відповідно до давніх традицій, друге діти та дорослі отримували під час хрещення. Православне ім'я не використовувалося для звернення до людини, а вказувало на його небесного покровителя. Ярослав Мудрий під час хрещення отримав друге, церковне чоловіче ім'я - Юрій. Те ж траплялося з усіма носіями староукраїнських імен: Святослав, Святополк, Ізяслав, Тихомир, Ярополк.

Через дві сотні років з'явилася нова традиція: коли немовля народжувалося, його покровителем ставав святий, у чий день сталася ця подія. Дотримуватися цього обряду було необов'язково, але люди часто називали дітей ім'ям небесного покровителя, сподіваючись, що він стане охоронцем людини на землі. Згодом традиція змінилася. Дитині давали вподобане ім'я, яке належить будь-якому святому, і святкували іменини окремо від Дня народження, якому в той час не приділяли особливої уваги.

Якщо ім'я не «святе»?

Імена святих перераховані в спеціальній церковній книзі - святцях. Але сьогодні в моді називати дитину нестандартно та креативно. Хто за такого підходу дивиться до церковних книг? Іноді дитина отримує ім'я, згідно сімейної традиції. Деякі люди приходять до православ'я з інших релігій і під час хрещення набувають нове ім’я.

За яким принципом відбувається отримання церковного імені? Єдиного правила немає. Зазвичай обирають варіант, близький за звучанням. Річард перетворюється на церковне чоловіче ім’я Роман, а Богдан на Федот. 

А що буде, якщо людина хреститься, використовуючи ім'я, не зазначене у святцях? У нього не буде небесного покровителя. Наскільки це правильно та відповідає християнським традиціям - кожен вирішує для себе сам.

Церковні чоловічі імена

Оберіть місяць та дізнайтеся які церковні чоловічі імена яких святих в який день цього місяця зустрічаються.

Церковні імена дівчаток у січні Церковні імена дівчаток у лютом Церковні імена дівчаток у березні
Церковні імена дівчаток у квітні Церковні імена дівчаток у Травні Церковні імена дівчаток у червні
Церковні імена дівчаток у липні Церковні імена дівчаток у серпні Церковні імена дівчаток у вересні
Церковні імена дівчаток у жовтні Церковні імена дівчаток у листопаді Церковні імена дівчаток у грудні

На честь кого нарекли?

Діти, які виросли в православних традиціях, свого святого покровителя знають з малих років, як і день іменин. Але для людей, які провели основну частину життя поза церковними традиціями, дізнатися День Ангела - непросте завдання. На сьогоднішній день в православному календарі налічують 5008 святих. Частина з них носить однакові імена: Олександр, Іван, Андрій, Катерина. Деякі мають кілька днів пам'яті.

Охрещена людина в покровителі має право вибрати будь-якого святого, який носить одне з ним ім'я. Наприклад, Олександр може поминати Олександра Єрусалимського або Олександра Константинопольського. Зазвичай обирають того святого, поклоніння якому носить масовий характер. Важливу роль відіграє наявність ікон та храмів, присвячених цьому покровителю.

Але існує і ще одна традиція: визначення Дня Янгола за церковним календарем. В такому випадку іменини відзначаються у перший день поминання святого, чиє ім'я дісталося людині при хрещенні.