Крок 7. Я дію незважаючи на тривоги / Страх блокує мої дії. Як змінити своє життя

Крок 7 Як змінити своє життяУ сьомому кроці з серії 10 кроків, щоб змінити своє життя на краще, ми підходимо до питання страху перед виконанням нових завдань. Ми подумаємо, яке значення в нашому житті має вміння справлятися з тривогою, і чи варто займатися діяльністю, яка цей страх викликає. Поговоримо про те, що в народі називають виходити із зони комфорту.

Що таке зона комфорту?

Достатньо взяти майже будь-яку книгу, присвячену особистісному розвитку, щоб зустрітися з поняттям зони комфорту. З цим поняттям Ви могли зустрітися на цьому сайті в першій статті 10 кроків - Як змінити своє життя? Киньте себе в глибоку воду. Про зону комфорту ми писали тоді в метафоричний спосіб, порівнюючи її з притулком, в якому ми живемо.

Ми писали тоді, що наше життя в цьому притулку, не створює проблем, тому що вся наша діяльність зводиться до виконання дій, добре нам відомих. Проблема з'являється тільки тоді, коли ми виявляємо певну активність, ми погоджуємося з виходом з описаного вище укриття, адже вона вимагає від нас зробити дії, які ми раніше не виконували. Такими діями може бути проведення конкретного розумового процесу (наприклад, прийняття певного рішення), виконання деяких вправ (наприклад, стрибок з певної висоти) або зміну певного стану речей (наприклад, перебування в певному середовищі або у певній ситуації).

Вихід з такого укриття пов'язаний з виникненням страху перед невідомим. Такий страх, найчастіше призводить до виникнення стресу і почуття невпевненості або сорому. Все це сприяє тому, що ми перестаємо відчувати себе комфортно. Отже, той бункер і називається зоною комфорту, тобто зоною, в якій ми вільні від описаного вище страху. Вихід за межі зони комфорту призводить до того, що наше відчуття комфорту руйнується і тоді в нашій голові з'являється страх.

Якщо б ми хотіли бути більш точними, слід було б помітити, що страх, насправді, передує порушенню нами зони комфорту. Здатність передбачення, яку ми маємо, призводить до того, що наша свідомість – ще до прийняття невідомої нам діяльності – інформує нас про можливу її небезпеку для нашого комфорту. Дану ситуацію можна прирівняти до ситуації стрибуна перед стрибком з парашутом. Страх, який інформує його про потенційну загрозу комфорту, з'являється або безпосередньо перед стрибком, або ще раніше (наприклад, у момент посадки до літака).

Що таке страх перед виходом із зони комфорту?

Ми вже писали, що тривога являє собою деякий прояв активності оборони нашого мозку. Мозок, відчуваючи загрозу нашій зоні комфорту, попереджує нас, створюючи почуття, яке загалом можна визначити терміном тривога.

Але виникає питання, чому нерідкі випадки, коли страх бере верх над нашим процесом прийняття рішень. Страх блокує нас перед певними діями, навіть якщо в глибині душі ми хочемо такі дії зробити. Якщо тривога являє собою лише певний тип звукового сигналу, то, здавалося б, що після надходження в нашу свідомість цього сигналу, ми маємо мати можливість вільно вибирати прислухатися до неї чи ні. У разі визнання тривоги непотрібною ми маємо мати можливість вільно працювати. Але в дійсності так не відбувається.

Страх перед виходом із зони комфорту можна порівняти з іншим сигналізатором, яким користується наш організм, а саме з болем. Хорошим прикладом тут хоча б візит до стоматолога. Незважаючи на те, що у нас є свідомість необхідності виконання конкретної процедури, і ми знаємо, що вона спрямована на поліпшення нашого здоров'я, а не на його погіршення, ми як і раніше відчуваємо біль. Наші переконання про справедливість виникнення болю нічого не змінюють.

Так само і з описаним раніше почуттям страху. Навіть якщо ми розуміємо, що в даних обставинах він не виправданий, все одно його відчуваємо.

Оскільки ми не відчуваємо себе компетентними в аналізі дій нашої нервової системи, то ми не будемо займатися поглибленим аналізом відмінностей і подібностей страху і болю в цій площині. Хоча такий аналіз міг би привести нас до висновків, що порівняння, наведене вище, було тільки для того, щоб посилити певну аналогію і показати, що страх, по суті, є свого роду сигналізатор, і, як і біль, не може бути відключений. Але є способи його зменшити (так само, як є способи полегшення болю), страх - це елемент будь-якої діяльності, пов'язаної з виходом із зони комфорту. Ми можемо зменшити його ступінь, однак ми не можемо повністю його прибрати.

Це розуміння приводить нас до висновку, що, оскільки вихід за межі зони комфорту завжди поєднується з більшою або меншою тривогою, а позбутися такого страху в принципі неможливо, варто зосередитися на тому, як діяти, незважаючи на його присутність.

Але перш ніж ми зайдемо так далеко, в першу чергу варто задуматися, чи є взагалі сенс недооцінювати той страх і сприймати його як перешкоду нашій активності. У продовженні статті ми побачимо, які різні переконання щодо цього питання виникають у успішних людей і людей без успіху.

Успішні люди діють, незважаючи на страх

Успішні люди вважають, що страх перед виконанням нових завдань є елементом, з яким варто боротися. Приписують йому роль Успішні люди діють, незважаючи на страхзайвого гальма, яке блокує шлях для досягнення успіху. Вони бачать переваг, які випливають з прийняття нових завдань і дій за межами зони комфорту, більше ніж незручностей, пов'язаних з такими діями. Відомо, що ці незручності, насправді, залишаються тільки в нашій голові і являють собою бар'єр, який ми самі створюємо. Чому дія за межами зони комфорту - це вигідно?

Наша зона комфорту характеризується тим, що її кордони піддаються постійним змінам. Ці зміни можуть відбуватися у двох напрямках – вони можуть розширюватися або звужуватися. Розширення меж викликає збільшення зони комфорту, завдяки чому збільшується спектр дій, виконання яких не викликає в нас страху і не пов'язане з почуттям психічного дискомфорту. Звуження меж викликає виключення деяких видів діяльності з нашої зони комфорту і збільшення сфери діяльності, яка пов'язана з відчуттям дискомфорту.

Успішні люди знають, що всякий раз, коли ми приймаємо новий виклик, і працюємо за межами зони комфорту, це призводить до розширення нашої зони, а як результат – ми розвиваємося. Прийняття певної активності вперше (прийняття активності за межами нашої зони комфорту), як правило, пов'язане з описаним раніше почуттям страху. Почуття страху супроводжує нас, особливо коли ми починаємо певну дію. Коли ж ми такі дії вже зробили, страх починає поступово поступатися. Після виконання дії, наш розум розглядає подібні дії як вже відомі. Коли чергового разу нам доведеться виконувати подібні завдання, розум звернеться до своєї бази даних і буде вважати, що ця діяльність не є для нас чимось новим, а, отже, немає необхідності відправляти попереджувальний сигнал у вигляді страху. В результаті, зазначена діяльність буде визначена як така, що перебуває в нашій зоні комфорту.

Чудовим прикладом є страх перед публічними виступами. Страх перед першою подібною подією, як правило, досить великий. Якщо ми подолаємо цей страх, то наступного разу він буде, безумовно, меншим. Чому буде меншим, а не усунутий повністю? Багато елементів кожної події ті ж самі і ці тотожні елементи потраплять в нашу зону комфорту, і в разі повторення – не викличуть почуття страху. Занепокоєння викликають інші, нові елементи (наприклад, інша аудиторія, інший зміст виступу, інші обставини). Студент, виступаючи з доповіддю перед новим класом, перший раз боявся, як своєї аудиторії, так і вчителя, а також теми презентації. Коли йому чергового разу доведеться виступити з доповіддю перед одними й тими ж людьми, але з іншої теми, його страх зосередиться на темі нової презентації. Якщо ж йому доведеться вимовити одну і ту ж презентацію перед усією школою, то фактором, що викликає занепокоєння стане новий концертний зал.

Для успішних людей важливо те, що активність за межами зони комфорту приносить суттєві переваги.

Побороти страх, щоб змінити своє життя на кращеНе варто закриватися в своїй зоні комфорту. Як ми вже згадували вище, така зона може зменшуватися. Це відбувається в тому випадку, якщо деякий час не ми вступаємо в сферу діяльності, яка знаходиться в нашій зоні комфорту. Дії, які наш розум позначив як відомі і безпечні для нашого комфорту, варто оновлювати. Бо якщо ми цього не робимо, з часом такі дії, перестають перебувати в цій зоні, і тоді наш розум – перед початком певної активності – починає нас попереджати, почуттям страху. Страх буде тим більший, чим більше часу минуло з моменту останнього прийняття того чи іншого дії.

За допомогою наведеного вище прикладу страху перед публічними виступами, можна помітити, що чим більше часу минуло з моменту останньої презентації, тим більший страх буде нас супроводжувати наступного разу. Якщо наш студент протягом року дає прес-конференції, презентації щотижня, то все більше і більше предметів потрапляє в зону комфорту, і його тривога буде зведена практично до нуля. Якщо ж, однак, у наступному навчальному році не буде жодної презентації, то елементи, які потрапили в зону комфорту, будуть позначені як застарілі і з часом його розум буде витісняти їх з своєї зони комфорту.

Це пояснює, чому часто у нас виникають проблеми з виконанням дій, які в минулому ми виконували без проблем. Чим довша перерва у виконанні певної діяльності, тим більше її елементів "випадає" з нашої зони комфорту і починає сприйматися з тривогою, яка витікає з необхідності перетинання кордону нашої зони комфорту.

Страх блокує неуспішних людей

Люди без успіху легко блокуються страхом перед дією за межами вашої зони комфорту. Вихід з цієї зони завжди пов'язаний з Страх блокую неуспішних людей на шляху до кращого життяпсихологічним дискомфортом, тому неуспішні люди воліють залишатися в своєму прихистку. Вони воліють відчувати себе комфортно.

З часом їх зона комфорту починає все більше і більше скорочуватися. Прихильність до психологічного комфорту призводить до того, що діяльність, яка ще недавно не завдавала особливих проблем, з часом починає перетворюватися в нерозв'язну проблему. Страх починає супроводжувати все більшу і більшу кількість дій, а відраза до подолання тривоги, призводить до втрати життєвої активності. Коло замкнулося, і в якийсь момент страх супроводжує нас в практично будь-якій діяльності, з ранку до вечора. Єдиною дією в зоні комфорту стає сон, під час якого ми не проявляємо жодної активності (і, отже, не відчуваємо страху), або наркотики, які вимикають свідомість і заспокоюють наш страх.

Чим більше дій викликає у нас занепокоєння, тим важче і важче зламати і переламати тенденцію звуження зони комфорту. Відсутність активності легко переводиться у відсутність успіху. Ситуацію посилює те, що навколо ми бачимо людей, які виконують різні види діяльності, ламають чергові бар'єри і розвиваються. Такий стан речей породжує розчарування і негативне ставлення до будь-кого, хто має бажання і сили для дій.

Люди без успіху не думають перспективно щодо подолання страху. Вони вважають власну зручність і психологічний комфорт більш вигідними, ніж ті переваги, які вони можуть отримати в результаті прийнятих заходів.

Неуспішні люди не бачать необхідності постійного особистісного розвитку та безперервного розширення своєї зони комфорту, а відсутність активності в цій області намагаються по-різному раціоналізувати. Знаходять все нові виправдання бездіяльності, віддаляючи від себе думки, які насправді блокують їхні страхи.

Завдання сьомого кроку

Цього разу ми закликаємо Вас, найближчих сім днів звертати особливу увагу на те, як Ваш розум реагує на новини (наприклад, нові виклики). Зверніть увагу на почуття, які супроводжують Вас, чи ви відчуваєте страх (або пов'язані з ним почуття сорому, ніяковості, невпевненості)? Спробуйте позбутися цього почуття (враховуючи також і відмову від активності). Чи є для Вас відмова більш цінною ніж її подолання (та прийняття такої активності)?

Крім того, ми закликаємо Вас, щоб Ви маленькими кроками намагалися розширити свою зону комфорту. З цією метою ми закликаємо Вас зламати свої старі звички і зробити, принаймні, чотири речі "по-новому". Це можуть бути абсолютні дрібниці, наприклад інший вибір шляху на роботу або в школу, похід до невідомого ресторану, розмова з давно забутою подругою.

Як змінити своє життя
10 кроків, щоб змінити своє життя
1 КРОК 2 КРОК 3 КРОК 4 КРОК 5 КРОК 6 КРОК 7 КРОК 8 КРОК 9 КРОК 10 КРОК