Чоловічі українські імена слов'янського походження

Чоловічі українські імена слов'янського походження

Богдан
Борис
Владислав
Володимир
В'ячеслав
Любомир
Ростислав
Святослав
Станіслав
Ян
Ярослав

Вибираючи ім'я дитині, батьки-слов'яни звертали увагу на значення імені та майбутнє яке воно обіцяє. Ім'я має обов'язково відображати риси характеру майбутнього чоловіка, воїна або продовжувача роду - батька, чоловіка. Слов'янські чоловічі імена відрізнялися від імен інших народів своїм зв'язком з силами Природи, богами та родом. 

Дослідники слов'янської міфології вважають, що наші пращури не мали такого звичаю, щоб давати одне ім'я своїм дітям, яке прикріплялося б до них на все життя. Спочатку дитина імені не мла взагалі, її могли просто як-небудь називати за прізвиськом. Зустрічалося в деяких селах, що в багатодітній родині дітей до певного віку могли назвати - Перший, Мізинок, Третій та інші. Такі прізвиська й іменами-то важко назвати. Ім'я ж у слов'ян обов'язково має відображати призначення хлопчика, майбутнього чоловіка, або ототожнюватися з будь-яким слов'янським богом.

Особливості українських чоловічих імен слов'янського походження

Сучасні чоловічі імена в більшості своїй в Україні та сусідніх країнах не мають слов'янських коренів. В основному це імена грецького походження, латинського або давньоєврейського. Але наші пращури іменувалися зовсім інакше.

Імена могли даватися складні, які складаються з двох слів. Наприклад, якщо дитині дали ім’я Микита, то у дорослому віці чоловіка, який опанував ремесло, народ став називати Кожум'якою, вийшов - Микита Кожум'яка. І таких варіантів безліч. Але зустрічалися не тільки подвійні імена, які розкривають якості, героїчні вчинки та навички людини, але також і таємні імена, про які знав тільки той жрець, за допомогою якого боги благословляли дитину ім'ям. Таємне ім'я служило свого роду захистом, оберегом людини при зіткненні з силами потойбічних світів. Деякі вважають, що той хто дізнався таке ім'я, міг заволодіти людиною назавжди.

Імена у слов'ян могли нести не тільки магічну складову, але також і звернення до рідних Богів, або відображати деякий з ними зв'язок. Наприклад, людина у певному віці могла знайти в собі якості Велеса - бога торговлі, музики та мистецтва. В цьому випадку варіанти чоловічого імені можуть бути наступними - Велеслав, Велигор, Влас, Волос та інші похідні. Такий же підхід був і при нареченні ім'ям дитини, тільки батьки самі вже приписували йому бажані якості від богів.

Як підбирали слов'янські імена для хлопчиків

Імена хлопчикам давали з наступних міркувань:

  • Тимчасове ім'я хлопчикові. До настання отроцтва (приблизно 12-14 років підліткового віку) дітей звали просто «чадо», спостерігали за поведінкою дитини та її задатками.
  • Ім'янаречення. Нарікали (давали ім'я), відповідно до виявлених рис характеру, здібностей, якостей, які повністю відповідали б дитині.
  • Шанування предків. Щоб виявити повагу, шану та пам'ять якого-небудь померлого пращура, найближчого або далекого родича, його ім'ям називали дитину.
  • Шанування родового Бога. У виборі імені хлопчикові враховувалося ім'я рідного бога, або його сили, форми, прояви - все, що пов’язано з божеством.

На відміну від більшості сучасних слов'ян, які дають імена своїм дітям з власних смаків та уподобань, батьки древніх слов'янських народів усвідомлювали силу сказаного слова. Ім'я повторюється частіше, ніж інші слова, тому і значення йому надавали особливого. 

Читайте також: