Жіночі українські імена слов'янського походження

Жіночі українські імена слов'янського походження

Богдана
Владислава
Дана
Єсенія
Злата
Зоряна
Людмила
Мирослава
Мілана
Мілена
Надія
Світлана
Таміла
Ярослава

Українські жіночі імена слов’янського походження

У давні часи, коли батьки хотіли назвати доньку якимось ім'ям, завжди дивилися спочатку на прояви якостей її характеру, здібності, тягу до чогось конкретного. Слов'янські імена для дівчаток обов'язково мали відображати не тільки призначення майбутньої матері та дружини, але і якісь свої особисті риси. Якщо сьогодні більше обирають імена чужоземного походження або з православного іменослова, то раніше слов'яни спиралися на обрядовість і навіть релігійні традиції. Красиві слов'янські імена для дівчаток давалися відповідно до особистості. В обряді ім'янаречення ключову роль відігравав волхв, який проводить обряд. Згодом традиції змінилися, слов'янські українські імена для дівчаток стали надаватися при народженні. Можливо, зараз настав той час, коли ми можемо використовувати рідкісні слов'янські імена для дівчаток?

За відомостями культурологів, слов'яни раніше ніколи не давали імена своїм дітям з дитинства. До того ж у них у звичці було завжди називати кількома іменами дітей або дорослого вже хлопця. До цього часу у нас побутує народний звичай давати прізвиська людині, у якої вже є ім'я, по батькові та родове прізвище.

Красиві слов'янські імена для дівчаток присвоювалися у підлітковому віці. Призначення для кожної дівчинки відігравало особливу роль. Воно могло бути як особистісним, так і родовим, яке має сімейне або общинне значення.

До перших відносяться особисті якості дитини, які залишаться з нею на все життя. А до других - соціальна роль майбутньої матері, дружини, продовжувачки роду. Є ще й третє значення - це ототожнення дівчинки з тієї чи іншої Богинею слов'янського пантеону богів. Тоді дівчинка могла мимоволі залучити божественну силу до себе одним лише іменем.

Особливості слов'янських імен для дівчаток

Споконвічно слов'янське ім'я для дівчинки сьогодні вважається рідкісним явищем. Люди вже звикли називати дівчаток іменами грецького, єврейського, латинського та навіть англійського походження. Також популярно сьогодні іменувати дітей з церковного православного іменослова. Але туди в більшості входять іудейські імена, перемішуючись з грецькими варіантами.

Жіночі імена у слов'ян могли були складними або простими, в залежності від родового укладу, традицій та індивідуальних особливостей, часу народження, обставин. В українських казках і сьогодні можна зустріти імена, які складаються з додаткового прізвиська: Олена Премудра, Марія майстриня, Варвара Краса - Довга Коса та інші. Крім казок, в житті слов'ян зустрічалися імена: Світла, Добронрава, Сонячна, Краса, Добряна Куниця та інші.

Крім подвійних імен, які говорили про особливі якості дитини, чи спеціального часу та години, коли вона народилася, нарікалися діти слов'ян ще й таємними іменами. Про це ім'я знав тільки жрець, який проводив обряд. Це ім'я не слід нікому говорити, тому що є повір'я, що з його допомогою злі сили можуть повністю оволодіти людиною, яка носить таємне ім'я. Функція такого імені - оберігати від різних невдач, нападок нечистої сили, від лихого ока та іншого негативу.

Якщо дівчинку хотіли відзначити силою будь-якої Богині, то їй ім'я привласнювали або з коренем імені Богині, або називаючи дитину цільним божественним ім'ям. Такий взаємозв'язок дозволяв майбутній дівчині вийти вдало заміж, майбутній матері - зачати, народити та виховати хороших дітей, майбутній дружині - бути вірним другом, та берегинею чоловікові.

 Читайте також: