Калита на Андрія: як приготувати святкову випічку

Грудень несе не тільки морози й холоди, але й відчуття очікування. Очікуємо диво: одні передчувають милі зустрічі з дорогими серцю людьми, інші очікують на увагу і подарунки. У будь-якому випадку, грудень дає початок зимових свят. Так, диво починається не в новорічну ніч, а набагато раніше, ще в середині місяця, на Андрія, коли на червоній стрічці підвішується калита.

З 12 на 13 грудня (за старим стилем припадає на останній день осені), в ніч на свято святого Андрія Первозванного, за традиціями, які склалися ще у дохристиянські часи, дівчата і юнаки влаштовували вечорниці і ворожили на судженого, кохання, прибуток або збитки, здоров'я чи хворобу, печаль, радість... Тут докладніше про ворожіння і навіть онлайн ворожіння на Андрія.

Ну, а ще на Андрія печуть калиту, а потім веселяться.

Свято Калити

Взагалі, випічка калити діставляє багато радості. Варто залучати до процесу не тільки дівчаток, але й хлопчиків. Спробуйте спекти калиту разом з дітьми, розповідаючи їм про народні звичаї, прикмети, читайте вірші, навчіть їх грі «в пана Калитинського». Веселіться самі, влаштовуйте ворожіння на вечорниці, насолоджуйтеся часом, який можна провести з рідними, близькими і друзями... Щасливих свят!

Рецепт приготування Калити на Андрія

Рецепт приготування Калити на день святого Андрія Первозванного

Складові

для калити

 • 400 г плюс борошна пшеничного вищого гатунку для замісу 
 • 1 шт яйця
 • 50 г вершкового масла
 • 150 мл молока
 • 75 г цукру
 • 2 г солі
 • 1 ч. л. соди
 • оцет
 • 1/2 ч. л. кориці меленої
 • ванілін за бажанням
 • 50 г родзинок
 • 50 г маку
 • 1 ст волоських горіхів
 • сухофрукти за бажанням
 • олія для змазування деко

для прикраси

 • горіхи
 • мак
 • 50 г рідкого меду

Кількість порцій: 1

Як приготувати Калиту на Андрія покроково з фото

1 Підготуємо мак і сухофрукти

Промиємо макові зерна в декількох водах, видаляючи сміття. Заллємо чистою водою. Поставимо на вогонь. Доведемо до кипіння і проваримо 10-15 хвилин на невеликому вогні. Відкинемо на сито, щоб стекла вода. Родзинки та інші сухофрукти очистимо, заллємо гарячою водою хвилин на п'ятнадцять, потім ретельно промиємо і викладемо на паперові рушники, щоб позбутися вологи. Горіхи розчавимо качалкою або порубаємо ножем.

Рецепт приготування Калити на Андрія

2 Приготуємо тісто

Складові для калити з маком перемішаємо. Вийде клейке тісто, у якому містяться родзинки, сухофрукти, горіхи. Спочатку замішуємо за допомогою дерев'яної ложки або лопатки, потім руками, пріпилимо борошном робочу поверхню і руки. Місити калиту потрібно кожній дівчині в будинку від малих до старших.

Рецепт приготування Калити на Андрія

3 Випікаємо

Розігріємо духовку до 180 градусів за Цельсієм. На змащене олією деко викладаємо круглу заготовку, акуратно формуємо руками коло. За допомогою склянки вирізаємо середину, щоб вийшла дірка для підвішування калити. Прикрашаємо ритуальну випічку у вигляді солярного символу маком і горіхами. Ставимо до розігрітої духовки на 30-35 хвилин до готовності. Готова калита стане золотисто-коричневого кольору.

Рецепт приготування Калити на Андрія

4 Змащуємо

Дістаньте готову калиту з духовки і змастіть густо медом. Змащувати необхідно гарячу випічку! Викладаємо на решітку або дерев'яну дошку до повного охолодження.

Рецепт приготування Калити на Андрія

5 Влаштовуйте вечорниці

Скликайте гостей! Підвішуйте калиту на жіночому вишитому поясі або на червоній атласній стрічці. Нехай чоловіки змагаються в спритності! У кого вийде відкусити калиту? Живіть смачно і готуйте із задоволенням!

Традиції готування Калити

Калиту пекли дівчата, замішуючи в тісто на відварі любистку. Прикрашали ягодами, маком, горіхами у вигляді символів сонця, змащували медом. Коло - символ Сонця, а отвір в середині для підвішування на червоній стрічці або поясі до коцюби.

Відкусити від калити міг не кожен юнак, тільки найбільш моторний. Щасливець «автоматом» запрошувався на всі вечорниці і ставав «нареченим». У грі брали участь пан Калитинський, який тримає калиту, писар, який вимазує попелом невдах, і пан Коцюбинський на коцюбі:

- Добрий вечір, пане Калитинській!

- Здоров будь, пане Коцюбинський!

- Чого прийшов?

- Калиту кусати.

- А я буду по зубах писати!

- А я вкушу!

- А я впишу!

Засмієшся - бути тобі вимазаним сажею, не спробувавши калити. Не засмієшся - спробуй відкусити!

Щасливці офіційно ставали «дорослими», могли і люльку курити, і до посиденьок ходити, і з дівками гуляти.

Свято Калити на Андрія

Випікаємо Калиту

Символ свята - Калита - ритуальний круглий плоский хліб, який символізує сонце. Тут магія починається з самого замісу тіста.

Як ми калиту місили,

З усіх криниць воду носили -

Як балабушки місили -

З ополонки воду носили.

Всі дівчатка і дівчата роду брали участь в приготуванні - від наймолодшої до старших, що об'єднувало покоління, майбутніх матерів, берегинь домашнього вогнища і родових традицій.

Я дівчисько те, що треба,

Замішую калиту.

Тісто солоденьке з медом,

Зверху вишню покладу.

Курагою, родзинками прикрашаю,

На щастя, на долю гадаю.

Калита, калита, закривайте ворота,

В середині дірка,

Наступна місить...

Тісто замішували солодке, прісне, з пропареним маком, горіхами, пекли калиту в печі, урочисто розводячи вогонь:

Гори грубка ясно!

Спечи нам калиту красно!

Щоб ми її кусали,

Горя не знали!

Вечорниці

Череда вечорниць - посиденьок - починалася в останніх числах листопада за старим стилем. На свято Калити роботи були закінчені, і молодь збиралася у якій-небудь просторій хаті. Співали, грали в ігри, займалися рукоділлям, засиджуючи до темного вечора, ворожили.

Організовувала посиденьки яка-небудь вдова за полотно, крупу, хліб. Хлопці приходили - приносили горіхи та солодощі. Дівкам дозволялося ходити на посиденьки тільки в своєму селі, а хлопці могли до сусіднього їздити. Чоловікам на вечорниці хід був закритий.

Ворожимо на Андрія

Ворожіння на Андрія

Пекли печиво - балабошки з кислого тіста, позначали їх кольоровою ниткою, складали рядком. Пускали до кімнати дворового пса. Чиє печиво з'їсть першим, значить та й вийде заміж. Якщо потягне - вийде заміж і поїде далеко від будинку. Не стане їсти - на жаль.

Якщо до ночі не випаде сніг, то зима буде теплою, а якщо снігу навалить - будуть холоди та морози.

Підраховували кілки в паркані: вдівець чи молодець.

Кидали чоботи через ворота на дорогу. В який бік вкаже носок, з того боку і наречений приїде.

Читайте також:

Смачні рецепти, які вам сподобаються: