Жіночі та чоловічі імена єврейського походження

Жіночі та чоловічі імена єврейського походження

Єлизавета Данило
Жанна Захар
Ганна Іван
Єва Ілля
Іванна Матвій
Марія Михайло
Соломія Назар
Яна  

Імена єврейського походження

Прийнято вважати, що єврейські імена - це імена, походження яких пов'язане з давньоєврейськими джерелами, ідишем, івритом та іншими мовами. Левову частку з них можна знайти в Старому Заповіті, різних тлумаченнях Біблії, але тільки ними запозичення єврейських імен в українські не обмежується. 

Жіночі та чоловічі імена єврейського походження в Україні

Представники цього народу нерідко запозичували чужі імена, і така традиція виникла в ті давні часи, коли Талмуд та Біблія ще не набрали ваги, авторитетності, які вони мають зараз. Наприклад, у халдеїв вони взяли імена Беба, Атла, у вавилонян - Мордехай. Широко використовувалися і грецькі імена - за часів панування цієї держави на єврейських землях. Тоді особливою популярністю користувалося ім'я Олександр, яке згодом трансформувалася у Сендера. Згадані в Старому Заповіті імена не тільки пройшли випробування тисячоліттями, лягли в основу сучасних єврейських імен, але і розійшлися усім світом, збагативши імена і мусульманських, і християнських країн, але з поправкою на їх мовні особливості. Наприклад, персонаж Старого Заповіту Авраам для перших став Ібрагімом, для других - Абрамом. Широко вживають чоловічі та жіночі імена давньоєврейського походження (наприклад, Іван, Ганна, Захар, Ілля, Єлизавета) і слов'яни, часом навіть не підозрюючи про їх корені. Однак значна частина імен, наприклад, Мойше, Соломон, Ізраїль безпомилково визначаються як пов'язані з єврейським, так само як і жіночі Діна, Сара, Есфір, Естер, що, втім, не заважає їх популярності в найрізноманітніших куточках планети.

Сучасні єврейські імена

 

Процес запозичення євреями імен триває і в наш час, і пов'язано це з національними традиціями іменування. Так, немовля чоловічої статі після народження отримує основне ім'я - руф номен, джерелом якого найчастіше є Талмуд або єврейська Біблія. Його призначення пов'язано з культовими ритуалами, наприклад, згадкою в молитвах, викликанням у синагозі. Єврейські діти часто отримують імена шанованих старших родичів: вважається, що це забезпечує їм захист та обладання кращими людськими якостями пращура. Дають малюкам і друге ім'я - для світського життя, і якщо раніше традиція наказувала обирати його за певними критеріями, то зараз вибір є більш вільним. Саме другі імена часто виявляються запозиченими з чужоземних. Оскільки євреї живуть по всьому світу, вони можуть брати їх з мов країни проживання і вибирати такі варіанти, які були б співзвучні основним імені або мали б подібне значення. Так, грузинський єврей може взяти ім'я Гурам в якості доповнення до Гешрону, Іраклій - до Іцхака. Середньоазіатські євреї можуть взяти в якості другого таджицьке ім'я, а можуть взяти давньоєврейське і, використовуючи таджицький словотвірний компонент, створити собі унікальне ім'я на зразок Естермо або Рубенсіві. Єврей, який живе в ісламській державі, вибере мусульманське ім'я і стане Гасаном або Абдалою; в Греції Тобі, чиє ім'я означає «кращий, чудовий», вибере собі другим грецьке Арістон як має аналогічне значення. Процес запозичення жіночих імен відрізнявся більшою інтенсивністю. Пов'язано це з не дуже великою кількістю імен для слабкої статі, які є в Біблії. Крім того, у жінок не було особливої  потреби у подвійних іменах, оскільки в релігійних ритуалах вони не брали участь. Могли використовуватися імена найрізноманітнішого походження, в тому числі слов'янського, наприклад, Добра, Злата, Чарна. Сучасній єврейській антропоніміці властиво поповнення і за рахунок власних нових імен, адже в її розпорядженні - найбагатші мовні традиції.