Українські імена латинського походження

Українські імена латинського походження

Істотна частина українських імен мають латинське походження. Вони стали нам вже настільки звичними, що багато хто навіть не підозрює про їх коріння. Давайте докладніше розглянемо стародавні латинські імена та їх особливості.

Антон Адріана
Вадим Валентина
Валентин Валерія
Валерій Вікторія
Віктор Віолетта
Віталій Віталіна
Костянтин Діана
Леонід Домініка
Максим Емілія
Маркіян Інна
Марко Каміла
Мар'ян Карина
Павло Лілія
Роман Маргарита
Сергій Марина
Юрій Наталія
  Олівія
  Уляна
  Христина
  Юліана
  Юлія

Чоловічі імена латинського походження

Латинські імена складалися зазвичай з двох частин - особистого та родового імені, а в деяких випадках до них додавалося прізвисько або ім'я родової гілки. Найбільш схожі до сучасних українських імен латинського походження особисті імена. Їх походження мало настільки стародавнє коріння, що вже в ті часи їх значення було втрачено. Найпопулярнішими іменами в ті часи були такі як Марк, Квінт, Тит та інші. Завдяки своїй популярності, записували їх зазвичай скорочено, проте всім було зрозуміло про яке саме ім’я йдеться. Ці особисті імена давалися першим чотирьом хлопчикам в сім'ї. Решта отримували імена, які відповідали числівникам. Згодом і ці числівники перейшли до розряду самостійних імен. І тоді вже ім'я Секст зовсім не означало, що це шоста дитина в сім'ї, а просто було одним з особистих імен.

Родове ім'я - це аналог сучасних прізвищ. Їх було безліч і так, вони дійсно згодом перетворилися на прізвища. Саме по собі слово, яке означає родове ім'я було прикметником чоловічого роду.

Прізвиська отримували, підкреслюючи певну ознаку, характерну людині. Це могли бути прояви характеру - Сміливий або Жорстокий, зовнішності - Маленький, Косий, Товстун. Якась частина імені могла означати місцевість з якої брав свій початок рід, або могла означати деяку важливу подію в історії роду. Наприклад рід Муциїв, знаменитий своїм прізвищем Scaevola, що означає шульга. Це данина Гаю Муцію Сцеволі, який позбувся руки, зануривши її в полум'я, щоб показати ворогам стійкість римського народу. Це прізвисько, як і інші передавалися з покоління в покоління і пізніше перетворювалися на прізвища.

Жіночі імена латинського походження

Деякий час жіночі латинські імена були всього лише формами родових імен, наприклад Юлія - ​​та, що походить з роду Юліїв, Корнелія - ​​та, що походить з роду Корнеліїв і т.д. В одному роду, всіх жінок називали однаково. Особових імен у них не було. Для того, щоб жінок можна було розрізняти, згадувався їх вік. Наприклад, старшу жінку з роду Тулій називали Tullia Maior, другу та третю жінку за віком звали відповідно Tullia Secunda та Tullia Tertia. До імені наймолодшої додавали Minor.

 

Латина мала значний вплив не тільки на українську культуру, а й загальносвітову. Імена, які виникли в ті часи, разом з іменами грецького та єврейського походження стали іменами святих, великомучеників та інших відомих особистостей християнства. Саме тому серед українських імен, так багато імен латинського походження.